Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Alkol Bağımlılığı Hakkında

Bu yazıyı paylaş
 


Alkol Bağımlılığı Hakkında

Alkol dünyada tüketimi yasaklanmamış bağımlılık yapan iki maddeden biridir. Diğeri ise sigaradır. Son yıllarda bütün dünyada ve ülkemizde bu çok yaygın kullanılan toksik maddenin kullanımının azaltılması ve hatta yasaklanması için yoğun kampanyalar düzenlenmektedir.

İnsanlar neden alkol içer?

İnsanlar ruhsal, bedensel ve sosyal sorunlarını çözemedikleri zaman, mutsuz olurlar ve sorunlarından kaçarak alkole sığınırlar. İçince başlangıçta dopamin artışıyla insanların keyfi yerine gelir, mutlu olur, kendilerini fiziki ve ruhi olarak güçlü hissederler. Daha sonra serotonin ve endorfinin salgılanması ile gevşerler, alkolü tolere edebilme kapasitesine bağlı olarak sapıtırlar ve uyurlar.

İnsanlar mutlu oldukları zamanda mutluluklarını artırmak ve paylaşmak için de içerler.

İçmeye başladıktan sonra, kişiye göre değişen bir süre sonunda, alkol bağımlılık yapar. Bağımlılık, alkolün yaşama ve sağlığa zararlı olduğunun bilinmesine rağmen kullanılmasının devam etmesidir.

Bunun nedeni, davranışlarımızı irade ve isteğimizin değil, bağımlı olduğumuz alkolün kontrol etmesidir. Bağımlılığın iki çeşidi vardır. Fiziksel ve kimyasal bağımlılık ile psikolojik bağımlılık olarak adlandırılır.

Fiziksel bağımlılıkta, beyin hücrelerinin DNA’sında bulunan bilgi bankasına alkolün bilgisi entegre olmuştur. Ayrıca alkole ait bilgiler vücut sıvılarında hafızalanmıştır.

Kimyasal bağımlılık ise yoksunluk sendromu şeklinde ve lipofilik dokularda alkol metobolitlerinin depolanması sonucu oluşur.

Psikolojik bağımlılık ise yaşamak ve yaşamdan zevk almak için alkole ihtiyaç duymaktır. Bunlardan kurtulması en zor olan fiziksel ve kimyasal bağımlılıktır. Alkol bir uyuşturucu maddedir ve bağımlılık yapar. Fiziksel ve kimyasal bağımlılık irademiz dışında alkol içmemizi sağlar. Bu nedenle alkolü kendi iradesi ile bırakmak isteyenlerden sadece %5’i bunu başarmaktadır.

Alkol insanlık tarihinin en eski bağımlılık yapan maddesidir. İlk keşfi Arap yarımadasından çıkmıştır. Alkol intersellüler alanda hücreler arası haberleşmeyi bozmakta ve tüm vücut organlarında ağır hasar oluşturmaktadır. Beyin, kalp ve karaciğer alkolden direkt etkilenen organlardır.

AlLKOL NASIL BIRAKTIRILIR?

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Benim oğlum 9 yaşında.Geceleri odasında uyumak istemiyor.Yalnız kalmaktan çok korkuyor.3 yaşından beri durum b... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

oglum deniz 2.sinifa gidiyor.ogretmeni dersi dinlemedigini ve devamli konustugunu soyluyor.dersleri anlamiyor.... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

kizim 3 yasinda herseyi aglayarak yaptirmak istiyor koydugumuz kurallara uymuyor uygulamada sıkıntı yasiyoruz ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba Bebegım kız 22 aylık ve tuvalete alıştırmaya basladım 6 gün oldu ama henüz cısının geldiğini hala bil... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

oğlum 3 yasında 1 senedir eşinde ayrıyız ve babasını hiç hatırlamıyo ve babası hiç görmeye gelmiyo bu durumu ... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri