Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Alzheimer’a Karşı Çaresiz Değiliz!

Bu yazıyı paylaş
 


Alzheimer’a Karşı Çaresiz Değiliz!

Balık, yumurta ve bazı et ürünlerinde bulunan Omega-3, bizi ileri yaşlarda görülen Alzheimer hastalığına karşı koruyor. Yapılan yeni bir araştırma, balık, yumurta ve bazı et türlerinde bulunan ve DHA olarak adlandırılan bir omega-3 yağ asidi çeşidinin, beyinde oluşan iki tür doku zedelenmesini ve buna bağlı gelişen Alzheimer hastalığını engellediğini öne sürüyor.

California Üniversite’sinin araştırmacıları, DHA açısından zengin bir beslenmenin ileri yaşta oluşabilecek Alzheimer’a karşı koruyucu olabileceğini söylüyorlar.

Genetiği değiştirilen farelerle yapılan çalışmada, bilim adamları DHA’nın Alzheimer’ın gelişimine neden olan tau proteninin birikmesini yavaşlattığını gözlemledi.

DHA ayrıca beta amyloid proteninin seviyesini dengeleyerek, beyinde kümelenmesini ve plak oluşmasını engelliyor. Bu da Alzheimer gibi beyinde oluşabilecek başka hasarların da önlenmesini sağlıyor.

Çalışmanın yürütücülerinden Prof. Frank LaFerla hazırladıkları bildiride, beslenme tarzının beyin işleyişini olumlu yönde etkilemesi ve alzeimer hastalığından koruması yönündeki bulguların heyecan verici olduğunu belirtiyor.

The Journal of Neuroscience ‘de yayınlanan çalışma, beslenme ve yaşam tarzını değiştirmenin insanlarda Alzheimer riskinin azalmasını sağlayacağının açık olduğunu öne sürüyor ve ekliyor: Zihni sürekli taze tutmak, egzersiz yapmak, doğru gıdalar almak, stres ve sigaradan uzak durmak da hastalıktan korunmak için çok önemli.

Alzheimer Amerika’da 4.5 milyondan fazla yetişkini etkileyen nörolojik dejeneratif bir hastalık. Toplumdaki yaşlı oranının artmasıyla bu sayının 2050 yılında 20 milyona ulaşabileceği söyleniyor. 65 yaşın üstündeki her beş insandan biri Alzheimer hastalığına yakalanıyor ve 80 yaşın üstünde insanların yarısına yakın bir kısmı hastalıktan zarar görmüş durumda.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

2011 dogumlu oglum var 5 aydır krese gıdıyor hıc bır sorunumuz yoktu ama bu aralar arkadaslarını ısırıyormus n... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Benim 2 tane oglum var ama biyuk olan 8yasinda digeride yeni 2 uasina girdi surekli bir bagirma var buyuk olan... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

4 yasinda bir kizim var. kesinlikle ona isyegi disinda birsey giydiremiyorum hava sogukta olsa kendi dedigini ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba cocuga okumayi nasil sevdiririz bizi aydinlatirsaniz sevinirim.... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba kizim 20 aylık ama bu ara cok hırçın inatlaşma si cok fazla ne yapmamı onerirsiniz... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri