Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Alzheimer’a Karşı Havuç Kürü

Bu yazıyı paylaş
 


Alzheimer’a Karşı Havuç Kürü

Taze sıkılmış havuç suyu kürü Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde olanlar için deva tadında. Bitkilerin barındırdığı ve insan sağlığını etkileyen aktif naddeler üzerinde yaptığı çalışmaları uluslararası alanda kabul gören Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, havuç kürü ile Alzheimer’ı yüzde 30 oranında iyileştirdiğini belirtti.

Havucun insan sağlığına etkilerini genel başlıklar halinde anlatır mısınız?
“Havuç neye yararlıdır?” diye kime sorarsanız sorun, önce ‘gözler’ diyecektir. Halbuki, gözlerimiz için havuçtan çok daha faydalı olan domates. Havuç, bol miktarda A vitamini içerdiğinden gözler için faydalı. Ancak burada bilmemiz gereken nokta, A vitamininin yağda çözünen bir vitamin olduğu.

Havuç suyunu doğrudan içtiğimiz taktirde içerdiği A vitamininden tam anlamıyla istifade edemeyiz. İçerdiği A vitaminini büyük bir oranda vücudumuza kazandırmak istiyorsak, bu taktirde bir bardak havuç suyunun içerisine iki-üç damla sıvı yağ damlatmamız gerekir. Havuç suyunun önemli bir özelliği, yemek borusu ve mide yanmasına karşı olan gücü. Mide yanması çekenler için bir bardak havuç suyu bulunmaz bir nimet.

Havuç kürü, insan vücudunda bulunan OGG1(8-OxoGuanine DNA Glycosylase) enzimini aktive etme özelliğine sahip. OGG! Enziminin aktivitesinin düşüklüğü, akciğer kanserinin oluşumunda oldukça etkili. Akciğer kanserine yakalanmış hastalarda OGG1 enziminin aktivitesinin düşük olduğu gözlenmiştir. Yapılan klinik deneyler OGG1 enziminin aktivitesinin düşük olması durumunda, akciğer kanserine yakalanma riskinin on misli artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Taze sıkılmış Havuç Suyu Kürü OGG1 enziminin aktivitesini yükselterek, bu kanser türüne karşı güçlü bir önleyici özellik gösterir.

Havuç kürünü uygulayanlar, sigara tiryakisi iseler, havuç suyu kürünü uygularken bol bol balgam sökerler. Bu anlamda havuç suyu kürü aynı zamanda sigara içenler için balgam sökücü. Kalp krizi geçirme riski altında olanlara taze sıkılmış havuç suyu kürünü ihmal etmemelerini özellikle tavsiye ederim.

Bu kürün etkileri ne zaman görülüyor?
Alzheimer hastaları bu kürü uygularken sonuçlarını bir iki haftadan önce alamazlar. Ancak, ikinci haftadan sonra Alzheimer hastalarının yakınları, dikkate değer ölçüde olumlu gelişmeler gözlemekte. Diğer tüm kürlerde olduğu gibi, bu kürün de her Alzheimer hastasında yüzde yüz etkili olması söz konusu değildir. Bu durum, modern tıbbın imkanlarında da böyledir. Bir ilacın veya uygulanan kürün başarılı olabilmesi, o insanın genetik yapısı, bağışıklık sistemi, başka rahatsızlıklarının, sürekli bir rahatsızlığının olup olmadığı, yaşı, hamile olup olmadığı gibi birçok faktöre bağlı.

Alzheimer hastalığı ile ilgili olarak bir noktayı önemle vurgulamak istiyorum: Bu hastalık, genel olarak birkaç ayda aniden ortaya çıkan bir hastalık değil. Başlangıcı, en az on ile yirmi yıl öncesinden yavaş yavaş ve sinsi bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığı belli bir düzeye gelmeden erken teşhis etmek mümkün olmamakta.

Bulgular doğrultusunda teşhis konulduğunda, hastalık yerleşmiş bulunmakta. Bu nedenle önleyici veya durdurucu olarak havuç suyu kürünün orta yaşlardan itibaren kullanılmasını tavsiye ederim.

Kür uygulanırken nelere dikkat etmeli?
Satın aldığınız havuçların taze ve olgunlaşmış olmasına mutlaka özen gösterin. Kolay bükülebilen veya tazeliğini kaybetmiş havuçları satın almayın. Kolayca eğilebilenler tazeliğini yitirmiş olanlardır. Tam olgunlaşmadan toplanmış olan küçük havuçlarda şeker oranı yüksek. Havuç olgunlaştıkça içerdiği şeker oranı da azalır. Havucun rengi ne kadar ne kadar güçlü ise içerdiği beta-karoten maddesi de o kadar fazladır.

A vitamini ihtiyacımızı genel olarak hayvansal besinlerden alırız. Bitkilerde moleküler yapıları birbirinden farklı, çok çeşitli karotenler var. Karotenler, A vitamininin ön basamakları. Bunlardan molekül yapıları uygun olanlar, insan vücudunda kısmen A vitaminine dönüştürülürler. Bu dönüşüm için molekül yapısı en uygun olan karoten, beta karotenidir.

Havuç suyu kürünü uygulayan hastalarda başarı oranı nedir?
Alzheimer hastalığını iyileştirici gücü yaklaşık yüzde 30 oranında. Mevcut 11 hastamda bu kürün bahsettiğim sonuçlarını gözlüyorum. Bu oranın çok daha yukarılara çekilmesi mümkün. Kitabımda yer verdiğim kereviz-ıspanak veya ısırgan-ebegümeci ya da maydanoz-tereotu ikili karışım kürleri gibi. Havuç suyunun etkisini da da artırabilecek ilave ikinci bitki üzerindeki araştırma çalışmalarım devam etmektir.

Havuç suyu kürünün yaklaşık yüzde 30 oranındaki tedavi gücü, Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde olanlar için geçerlidir. Alzheimer hastalığının son evresinde olanlar için tedaviden ziyade, hastalığın ilerlemesini belirgin bir şekilde durdurduğunu gözlemek mümkün olmakta. Burada tekrar hatırlatmayı uygun buluyorum, bir hastalığı önlemek onu tedavi etmekten çok daha kolaydır.

Havuç kürünün uygulanma şekli
Üç ay boyunca her gün, akşam yemeğinden iki saat sonra taze sıkılmış bir bardak havuç suyu içilir.
Üç ay tamamlandıktan sonra haftada en fazla 2-3 defa yine akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak havuç suyu içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.
Havuç suyunu içtikten sonra üzerine başka birşey tüketmemeye özen gösterin.
Hergün taze olarak hazırlanması ve fazla bekletilmeden tüketilmesi gerekir.
Birkaç günlük hazırlayıp, buzdolabında ertesi akşamlar için hazır bulundurma yolunu kesinlikle tercih etmeyin.
Bu uygulama aynı zamanda akciğer ve cilt kanserleri ile kalp krizine karşı da önleyicidir. Uygulama ile havucun yukarıda bahsedilen diğer bütün özelliklerinden istifade ediyorsunuz demektir.

Piyasada satılan hazır havuç suları bu amaç için kullanıldığı taktirde başarı oranı hemen hemen yüzde 70 oranında azalabilmektedir. Bu nedenle havuç suyunu mutfağınızda kendiniz taze olarak hazırlarsanız çok daha çabuk ve başarılı sonuç alırsınız.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

kızım 22 haziran 2012 yılı doğumlu 22 gün sonra 4 alacak inş. ama kızımda son iki aydır ağır bir inat duygusu ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba. 2,5 yaşında oğlum var. Kendisi sinirlendiğinde kafasını yere vuruyor. Sürekli camdan aşağı eşyaları a... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

mrb başak hanım ... yeni bi eve taşındık her tarafı bahçeli ağaçlar var önceki evde böyleydi ..... geceleri ol... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

mrb hocam. kızım 2 yaşında tuvalet eğitimine başladık. bugün 12. gündeyiz. ilk günler tuvalete oturuyordu ama ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

selamlar.4.sinifa giden bir kızım var. ancak çok sinirli ve agresif çok surtusmeler ve inatlasmalar yaşıyoruz.... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri