Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Alzheimer’a Yeni Bir Bakış Açısı

Bu yazıyı paylaş
 


Alzheimer’a Yeni Bir Bakış Açısı

Nüfusumuzun büyük bir kısmı eskiye göre daha uzun yaşıyor. Sadece ABD’de 2-4 milyon kişi hafıza kaybı nedeni ile tedavi görüyor ve bunun maliyeti sadece Alzheimer hastalığı için 1998 yılında 100 milyar doları buldu.

Alzheimer hastalığı, zihinsel gücün yıkılması yavaş yavaş yok olmasıdır. Düşünme, yeni bilgileri öğrenme, okuma, yazma, hatırlama ve karar verme gibi beceriler geriler. Araba kullanma, para harcama gibi günlük olayları yorumlamada zorluklar ortaya çıkar. Kişilik değişimi ile duygusal problemler yaşanır. İnatçılık depresif olma, şüphecilik veya cansızlık, kayıtsızlık, öfkelilik, alınganlık başlar.

Alzheimer hastası eşine ‘sen kimsin evimde ne arıyorsun’ demeye başladıysa tedavi zordur ama mümkündür. Bunun için üç yönlü tedavi gerekir. Hasta bulunduğu ortamdan tamamen koparılmadan gündüz hastanesi ortamında rehabilite edilmeli, yeni bulunan yüz güldürücü ilaçlarla beyindeki yıkım durdurulmaya çalışılmalıdır. Diğer taraftan da aileye rehberlik yapılmalıdır.

“Unutkanlık veya hafıza kaybı yaşlılıkta kaçınılmazdır.” ifadesi doğru sayılabilir. Ancak beyin açısından normal biçimde gerçekleşen yaşlılıkta yeni gelişen olayları öğrenme ve hafızada tutmanın da söz konusu olduğu söylenebilir. Burada önemli olan beynin yaşlanması oranında ortaya çıkan unutkanlığın yeniden öğrenmeye nazaran tek yönlü bir baskılık gösterip göstermediğinin anlaşılmasıdır. Diğer bir deyimle normal kabul edilen “iyi huylu yaşlılık unutkanlığı”nı, her yönü ile bir hastalık kabul edilen “kötü huylu yaşlılık unutkanlığı”ndan ayırmaktır. Bu ise 50 yaşın üzerinde olan unutkanlıktan yakınan her kişinin incelenmesini gerektirir. İncelemeler sonunda unutkanlıkla ilişkili olarak ortaya konulacak tedavisi farklı üç durum vardır.

“İyi huylu yaşlılık unutkanlığı”: Unutkanlık kişinin gündelik yaşamını etkilemez ve yeniden öğrenme vardır. Bu durumda beyin güçlendirici ve besleyici ilaçlar ve rehabilitasyon önerilir.

“Kötü Huylu Yaşlılık Unutkanlığı”: Kişilik gündelik hayatı artan biçimde etkilenir. Kişilik özellikleri değişir ve anormal davranış biçimleri (şüphecilik, saldırganlık, vs) ortaya çıkar. Bu durumda çok büyük olasılıkla Alzheimer hastalığı söz konusudur. Bugün dünyada ve Türkiye’de bu hastalığın tedavisi ile özel etkilere sahip ilaçlar vardır ve çoğu hastada başarı ile kullanılmaktadır. Ayrıca hafif Alzheimer Hastalığı söz konusu olan kişilere dikkat, bellek ve yargılama çalışmaları da yapılabilir.

Bu iki durumun dışında veya birlikteliğinde yaşlılık depresyonu söz konusu olabilir. Yaşlılık depresyonu, bugün Alzheimer hastalığının içinde bir kavram olarak değerlendirilmektedir ve mutlaka tedavisi gerekmektedir. Bu tedavi çoğu kez başarılıdır ve bu başarı Alzheimer hastalığının bazı belirtileri üzerinde de etkilidir.

Eğer birinci derece akrabalarınızda ileri yaşta hafıza kaybı yaşanmışsa sizde de günlük yaşantınızı etkileyen unutkanlık başladıysa bu ciddiye alınmalıdır.

İsimleri, telefon numaralarını zor hatırlıyor, cep telefonu, gözlük anahtar, cüzdan kaybetmeniz sıklaştı ise dikkat etmelisiniz. Ev hanımlarının yemek, çaydanlık yakmaları, tuzsuz, yağsız yemek yapmaları, aradıklarını bulamamaları, konuşurken kelime bulmakta zorlanmaları gittikçe artıyorsa profesyonel yardıma ihtiyaç vardır.

Size yardımcı olabiliriz.

Alzheimer hastalığı sinsi başlayan bir hastalıktır. 40-50 yaşlarında bazı belirtiler verir. Bu dönemde yapılacak tedavi altın değerindedir. Süreci durdurabilir.

Neler yapılabilir?

Hafıza kaybınız olsun olmasın daha zinde, diri ve berrak hafıza isteyenlere de destek sağlayan bilgisayarda zihin geliştirme programları ile önemli katkılar sağlayabiliyoruz.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Oglum 4.5 yasinda 10 gun sonra 2.bebegimiz olucak.oglum cok zeki algilama yetenegi cok yuksek.cok kucuk yasta ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

İki sorum olacak: Acaba çocukları memeden ayırırken acı biber-salça-boya-yara bandı gibi şeyler kullanmak ne k... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

kizim 19 aylik .ona hep iyi davraniyorum simarir mi?. her isdediğini yapiyorum... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba benım 28 aylık oglum var bır aydır tuvalet egıtımı vermeye calısıyorum onceden cısını soyluyor kakası ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Ben çalışan anneyim 3,5 yaşında kızım 4 aylıkta oğlum var. Kızımın tuvalet alışkanlığı olmasına rağmen surekl... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri