Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Anksiyetenin Alternatif Tedavi Yöntemleri

Bu yazıyı paylaş
 


Anksiyetenin Alternatif Tedavi Yöntemleri

Meditasyon ve farkındalık eğitimi, fobileri ve panik bozukluğu olan hastalar için faydalı olabilir. Hidroterapi, masaj terapisi, aromaterapi sinir sisteminde genel bir rahatlama sağladığından, bu tedaviler bazı anksiyete hastaları için yararlıdır. Genellikle stresin giderilmesi ve anksiyetenin azaltılması için aromaterapistler tarafından lavanta, papatya, portakal çiçeği esansı, mercanköşk ve ylang-ylangın esansiyel (uçucu) yağları tavsiye edilmektedir. Bazen anksiyete yönetimi eğitimi de denilen ve nefes egzersizleri ile benzer teknikleri de kapsayan gevşeme egzersizleri, hastanın hiperventilasyonu önlemesine ve “savaş ya da kaç” reaksiyonu ile ilişkili kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Yoga, aikido, tai chi ve dans terapisi hastaların anksiyeteyi tetikleyen ya da anksiyetenin sonucu olan fiziksel ve duygusal gerilimlerle baş etmelerine yardımcı olur.

Homeopati ve geleneksel Çin tıbbı (TCM) anksiyeteye bütünsel bir dengesizlik belirtisi olarak yaklaşır. Homeopatik uygulayıcılar, diğer ilişkili belirtilere ve hastanın genel bünyesine göre bir ilaç seçer. Anksiyete için homeopatik ilaçlar arasında ignatia, gelsemium, aconite, pulsatilla, arsenicum album ve coffea cruda sayılabilir. Bu ilaçlar bir homeopatik sağlık uzmanı tarafından reçete edilmelidir.

Çin tıbbı, hastanın anksiyeteyi vücut içindeki qi veya enerji akışında bozulma olarak görmektedir. Akupunktur ve/veya bitkisel tedavi, tüm sistemi yeniden dengelemede standart tedavilerdir. Reishi (Ganoderma lucidum ya da Ling-Zhi) Geleneksel Çin Tıbbı’ndaki anksiyeteyi ve uykusuzluğu azaltmak için tavsiye edilen bir tıbbi mantardır. Ancak, Reishi diğer reçeteli ilaçlar ile etkileşime girebildiğinden, bazı tıbbi sorunları olanlar için tavsiye edilmemektedir.

Bu tedaviyi almadan önce mutlaka bir uzmana danışmak gerekir. Anksiyete için diğer Çin bitkisel ilaçları arasında cordyceps mantarı (tırtıl mantarı olarak da bilinir) ve Çin yeşil çayı yer alır.

Bunun yanı sıra, geleneksel Çin tıbbı formüllerinde, bireysel soruna göre anksiyete tedavisinde kullanım için çok sayıda bitki birleştirilir. Herbalistler ya da bütüncül sağlık uzmanları da anksiyeteyi tedavi etmek için, adaptojenler olarak bilinen bitkiler reçete edebilir. Bu bitkilerin strese uyumu teşvik ettiği düşünülür ve bunlar arasında Sibirya ginsengi, ginseng, yams kökü, hodan, meyan, Alman papatyası, deve dikeni ve ısırgan sayılabilir. Takkeçiçeği tonikleri ve yulaf da anksiyeteyi hafifletmek için tavsiye edilebilir.

2002 yılında yapılan bir ön çalışma Sarı kantaronun, genel anksiyeteyi tedavi etmek için etkili bir tedavi olabildiğini bulmuştur. Erken çalışmalarda günde 900 mg ve daha yüksek dozlarda alan hastalar tedaviye iyi cevap vermiştir ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Hindu bütünsel sağlık sistemi uygulayıcıları tarafından bellek geliştirmek ve varisi rahatlatmak için uzun süredir kullanılan Ayurvedik bitki gotu kola, anksiyetesi olan hastalarda, irkilme tepkisine karşı etkili olarak yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra, kava ekstresinin (Kava​​-kava olarak da bilinir) de genel anksiyete için potansiyel bir tedavi olduğu öne sürülmüştür.

Bazı takviyeler kaygı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Buna karşın, bu takviyelerin kişiye ne kadar yardımcı olacağı ve yan etkileri konusunda kesin bilgiler bulunmamaktadır. Kaygı tedavisinde kullanılabilecek bazı takviyeler şunlardır:

Kava biberi: Bu bitkinin kişiyi uyuşturmadan rahatlattığı bilinmektedir. Bazı çalışmalar, kava biberi bitkisini karaciğer sorunlarıyla ilişkilendirmiştir. Bu nedenle karaciğer sorunu varsa, düzenli olarak alkol tüketiliyorsa ve karaciğeri etkileyecek ilaçlar kullanılıyorsa, bu bitkinin kullanımı tavsiye edilmez.

Kediotu: Genellikle uyumaya yardımcı olması için kullanılan kediotunun sakinleştirici etkisi vardır. Bu bitkinin kaygı tedavisi üzerindeki etkisine ilişkin, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

B vitaminleri: Özellikle inositol olmak üzere, B vitaminleri beyindeki bazı kimyasalların (sinir taşıyıcılar) üretimini etkileyerek, kaygı belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Hastalar, bu bitkisel ilaç veya takviyeleri kullanmadan önce, kendileri için güvenli olup olmadıklarından ve kullanılan ilaçların etkisini değiştirmeyeceklerinden emin olmak için doktorlarıyla görüşmelidir.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba 8 yaşında bir oğlum var.Oğlumu birkere arkadaşına donunun indirmesini söylemiş ve ben buna kendim şahi... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

4 yasini yeni bitiren bir oglum var sürekli oyun oynamak istiyo ve tek basina asla oynamiyor tabi herzaman onu... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba 23 aylık bir kızımız var eşimin mesleği dolayısıyla ailelerimizden uzak bir şehirde yaşıyoruz kimsemiz... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhba başak hanım benim 4 yaşında bir oğlum var önceden çok uysal sakin bir çocuktu ama bir kaç aydır bağırma... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Ben çalışan anneyim 3,5 yaşında kızım 4 aylıkta oğlum var. Kızımın tuvalet alışkanlığı olmasına rağmen surekl... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri