Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Anksiyetenin Tıbbi Tedavisi

Bu yazıyı paylaş
 


Anksiyetenin Tıbbi Tedavisi

Kaygı bozukluğu tedavisinde bir dizi farklı ilaç kullanılır. Bu ilaçlar şunlardır:

Antidepresanlar: Bu ilaçlar, kaygı bozukluğuna neden olduğu düşünülen beyin kimyasallarının (sinir taşıyıcılar) aktivitelerini etkiler. Kaygı bozukluğu tedavisinde kullanılan antidepresanlar arasında, fluoksetin, paroksetin, eskitalopram, sertralin, venlafaksin ve imipramin yer alır.

Buspiron: Kaygı yatıştırıcı bu ilaç, düzenli olarak kullanılabilir. Çoğu antidepresanda olduğu gibi buspironun etkisini tam olarak göstermesi birkaç hafta sürebilir. İlacın en sık karşılaşılan yan etkisi alımından kısa bir süre sonra ortaya çıkan baş dönmeleridir. Daha az rastlanan yan etkiler arasında; baş ağrıları, mide bulantısı, gerginlik hissi ve uykusuzluk yer alır.

Enzodiazepinler: Bazı nadir durumlarda doktor kaygı belirtilerini azaltmak amacıyla, bu tür sakinleştiriciler yazabilir. Klonazepam, lorazepam, diazepam, klordiazepoksit ve alprazolam, benzodiazepin örneklerinden bazılarıdır. Benzodiazpinler, genellikle sadece akut kaygı sorunlarına karşı, kısa süreli uygulanır. Bu ilaçlar, bağımlılık yaratabileceği için, daha önce alkol ve madde bağımlılığı (kişiyi bağımlılığa karşı eğilimli hale getirir) sorunlarıyla karşı karşıya kalan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Benzodiazepinler, uyku sersemliği, koordinasyonda azalma, denge ve hafıza sorunları gibi bazı yan etkilere neden olabilir.

Psikoterapi

Konuşma terapisi ve psikolojik danışmanlık olarak da bilinen, psikoterapiyle kişinin yaşamındaki stres ve endişeyle ilgili sorunların çözümlenmesi ve davranışların değiştirilmesi hedeflenir. Kaygı sorunu için etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Bilişsel davranış terapisi, kaygı bozukluğuna karşı uygulanan en yaygın psikoterapi yöntemlerinden bir tanesidir. Genellikle kısa süreli bir tedavi yöntemi olan bilişsel davranış terapisi, kişiye negatif düşünceleri ve davranışları ayırt etmeyi öğretip, bunların olumlu düşüncelere dönüşmesini sağlamayı amaçlar. İstenmeyen bir durumda değişiklik olmasa bile, kişi stresini azaltabilir ve tepki şeklini değiştirerek yaşamı üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Yaşam Tarzı ve Evde Tedaviler

Kaygı bozukluğu olan birçok kişinin endişelerini kontrol altına alabilmek için psikoterapi ve ilaç tedavisine ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra yaşam tarzında yapılacak değişiklikler rahatsızlıkla daha etkili biçimde mücadele etmeye yardımcı olur. Bu değişikliklerden bazıları şunlardır:

Egzersiz yapmak: Egzersiz stresin azaltılmasında oldukça etkilidir. Kişinin ruh halinin düzelmesine yardımcı olur ve sağlıklı olmayı sağlar. Haftanın birkaç günü düzenli egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. İlk olarak hafif egzersiz hareketleriyle başlanır ve zaman içerisinde egzersizlerin sayısı ve yoğunluğu artırılabilir.

Düzenli beslenmek:Yağlı, şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Beslenme programına omega-3 yağ asitleri ve B vitaminleri bakımından zengin gıdalar eklenebilir.

Alkol ve diğer sakinleştiricilerden uzak durmak: Bu maddeler kaygı sorununun kötüleşmesine neden olabilir.

Rahatlama tekniklerini kullanmak: Hayalde canlandırma teknikleri, meditasyon ve yoga kaygı sorununa iyi gelen rahatlama tekniklerinden bazılarıdır.

Uykuya öncelik vermek: Yeterli ve kaliteli bir uyku uyuyabilmek için çaba gösterilmelidir. Düzenli uyku alınamıyorsa bir doktorla görüşülebilir.

Sigarayı bırakmak ve kahveyi azaltmak: Nikotin ve kafein kaygı sorununu kötüleştirebilir.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb hocam. 20 aylık kızım var. dişlerinden dolayı eli sürekl ağzında diş kaşıyor. ama son iki haftadır tırnakl... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb benim 5aylık kızım ve 23 aylık oğlum var.oğlum kızımın doğumuna yaşı çok küçük olduğundan sanırım belirgin... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

ben 33 yaşında anneyim.kızım 9 yaşında eşimle ayrılalı 9 ay oldu anneannesiyle yaşıyoruz. hep beni suçluyor. ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba, 9 yaşında bir oğlum var. Çok becerikli, akıllı ve duygusal bir çocuk. Zaman zaman kendini sevmediğini... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Benim 2 tane oglum var ama biyuk olan 8yasinda digeride yeni 2 uasina girdi surekli bir bagirma var buyuk olan... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri