Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Bebeğimle İletişim

Bu yazıyı paylaş
 
Bebeğimle İletişim

Bebeğiniz henüz konuşamayacak kadar küçük. Ancak iletişim, diğer kanallar aracılığıyla siz ve bebeğiniz arasında, tüm yoğunluyla akıyor. Belki bu kanalların bir çoğundan haberdar değiliz.

Bebekler, sözcüklerle sıkıntılarını ve hoşlandıklarını dile getiremeseler de, yüz ifadeleri ve ağlamalarıyla ihtiyaçlarını ve duygu durumlarını yetişkinlere aktarıyorlar. Ağlamalar bile her bir durumda farklı tarzda oluyor. Yeni doğum yapan anneler, bebeklerini tanımaya başladıktan sonra ağlama biçiminden, sıkıntısının ne olduğunu rahatlıkla anlayabilir hale geliyorlar. Bir ağlama biçimi “Ben acıktım” anlamına geliyor. Bir diğeri de “Altımdaki ıslaklık beni rahatsız ediyor” demek… Bir başka ağlama da “Burada çok sıkıldım, benimle ilgilenin!” anlamına gelebiliyor.

Bu ağlama biçimlerini doğru anlayıp ihtiyaçları karşılayan ebeveyn, bebeği tarafından gülücükle ödüllendirilir. Ağlama anında kesilir. Bebeğinin ihtiyacını gideren annenin, bu sükunet ve bebeğinin şirin görüntüsü karşısında, onun ihtiyaçlarını karşılama ve onunla vakit geçirme isteği pekişir.

Bahsettiklerimizden anlaşıldığı gibi, bebek edilgin değil. Anne ve baba tutumlarının bebek ve çocukları etkilediği gerçeğinin yanı sıra, çocuklar da daha bebeklikte anne babasının kendisine olan davranışlarını belirliyor. Kısacası, bebekler de oldukça etkin. İşte bu karşılıklı etkileşim, bebeğinizle aramızda bir iletişim olduğunu açıkça ortaya koyuyor. İhtiyaçlarının giderildiğini susarak, annesine gülümseyerek aktaran bebekler, karşılığında daha fazla olumlu ilgi elde edebiliyorlar. Çeşitli şirinliklerle ebeveyni oyuna davet edebilirler. Hangi davranışı isteyip istemediklerini ifade ederek ebeveyni yönlendirirler.

Anneden bebeğine iletilen mesajlar da var demiştik. Bu mesajlar sözsüz de olsa, bebek tarafından oldukça net bir biçimde alınıyor. Bebek, annenin ruh durumunu açıkça hisseder ve tepkileri de buna göre olur. Bebeğin huzuru ve huzursuzluğu, bebeğin fiziksel sıkıntıları ve duygusal ihtiyaçları kadar, annenin gerginliği tarafında da belirlenir. Peki bu nasıl olmakta?

Yeterince beden teması kurulmayan, yada çevresinde yüksek, kızgınlık içeren sesler duyan bebeklerde huzursuzluk artıyor. Anne kendini gergin hissettiğinde bebek de kendini gergin hisseder. Çünkü anne gergin olduğunda, bedeni de gergindir. Gerginken bebeğini kucağına aldığında, kol kaslarının gerilimini bebek de hisseder ve huzursuz olur.

Kalp atış hızı ve beyin dalgaları da anneden bebeğe aktarılan verilerdir. Huzurlu annenin kalp atış hızı daha yavaştır. Bebeğini kucağına aldığında bebeğin de kalp atış hızı anneninkine benzer.

Gördüğümüz ve görmediğimiz bir çok mesaj iletiyoruz çocuklarımıza. Hem de bebekliklerinden itibaren. Onlar da bunu alıyorlar ve davranışları buna göre şekilleniyor. Sadece ebeveynine karşı davranışları değil etkilenen. Aynı zamanda diğer olaylara ve kişilere nasıl tepkiler vereceğini de bebeklikten itibaren aldığı bu mesajlar etkiliyor. Bebek ve çocuklar yetişkinlerin olaylara verdiği tepkileri referans alırlar.

Bebeğinizle bol bol beden temasında bulunun. Onunla sevecen bir ses tonuyla konuşun. Konuşurken sık sık göz teması kurun.

Siz bebeğinizin tanıdığı ilk insansınız.

Psikolog Başak Ünver
Çocuk Psikoloğu
http://www.cocukpsikologum.com
info@cocukpsikologum.com

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba 17 aylık bşr kızım var..çok iştahlı bir çocuk olamamsına rağmen bütün öğünlerini zorla yedirebiliyorum... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba 7,5 yaşında bir oğlum var. Okulda arkadaşlarıyla çok iletişime geçmiyor. Hep yanlız oynuyor yada koştu... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

oğlum 16 ayına yeni girdi.10 ayında yürüdü 4 aylıkken dönme herşeyi erkenden yaptı.12 ayda çok rahat koşabiliy... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

3,5 yaşında bir kızım var ve herşeyi birlikte yapmak istiyor tek başına hiç bir şekilde vakit geçiremiyor. ken... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

7 yaşında ki erkek yeğenim "her çocuk özeldir" filmini izleyerek o çocuk gibi davranmaya başladı. 1.sınıf öğr... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri