Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Depresyon ve Uykusuzluk

Bu yazıyı paylaş
 


Depresyon ve Uykusuzluk

Depresyonlu hastaların zihinsel ve bedensel etkinliklerinde değişiklikler görülmektedir. Bu değişiklikler bazı hastalarda psikomotor etkinliklerde yavaşlama/azalma bazılarında ise ajitasyon/artma şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Psikomotor yavaşlama

Psikomotor yavaşlama yaşayan hastaların zihinsel ve bedensel etkinlikleri azalır ve yavaşlar. Yüz ifadelerinde azalma görülür, hastalar alçak bir sesle mümkün olduğunca az ve kısa cümlelerle tekdüze konuşurlar.

Hastanın düşünce akışında da yavaşlama görülür. Düşünmede ortaya çıkan yavaşlama ve konsantrasyon bozuklukları nedeniyle hastalarda kararsızlık ortaya çıkar.

Depresyon şiddetlenince hastanın soruları yanıtlaması ve konuşulanlara katılması giderek daha uzun zaman alır, konuşmasında sözcükler arasındaki aralar giderek uzar, sesi zayıflar, konuşmaları anlaşılmaz bir mırıldanmaya döner ve sonunda hasta konuşmamaya başlar.

Aynı zamanda hastanın yürüyüşü de yavaşlar; adeta ayaklarını sürüyerek omuzlarında ağır bir yük taşıyor gibi öne doğru eğilerek yürür. Depresyon ağırlaştıkça bütün fiziksel etkinliklerin yürütülmesi zorlaşır ve hastanın her hangi bir fiziksel etkinliği başlatabilmesi için büyük bir çaba harcaması gerekir. Depresyonlu kişiler başları öne eğik, gözleri yere dönük, elleri kucaklarında çevrelerine karşı tepkisiz otururlar.

Psikomotor ajitasyon

Depresyonlu hastaların bazılarında ise tam tersi hareketlilik gözlenir. Bulundukları yerde sürekli oturamazlar ve oturdukları yerde kımıldanır dururlar. Sigarayla, el çantasıyla, elleriyle sürekli oynama eğilimindedirler ve ayaklarını sürekli oynatırlar. Psikomotor ajitasyon olarak adlandırılan bu durum ruhsal sıkıntının vücut hareketlerine yansımasıdır. Depresyon şiddeti arttıkça huzursuzluk giderek artar. Bazen kişinin belli bir yerde oturamadığı ve odanın içinde durmaksızın bir o yana bir bu yana gezindiği gözlenir.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

7 yaşında ki erkek yeğenim "her çocuk özeldir" filmini izleyerek o çocuk gibi davranmaya başladı. 1.sınıf öğr... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

mrblar benim 5 yaşında birde 12 aylık iki oğlum var.5 yaşındaki oğlumla artık başedememe aşamasına geldim.Yapı... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

bes yasindaki kizim cok bagiriyor... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba basak hanim moralim bozuk oldugunda kendime zarar verme istegim doguyor aglayamiyorum acaba bunun sebe... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba benim 7 yaşında oğlu ve 6 aylık kızım var oğlum kardeşi olunca çok değişti simarik kulagina hiç laf gi... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri