Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Depresyone Doğal Kaynaklardan Çözümler

Bu yazıyı paylaş
 


Depresyone Doğal Kaynaklardan Çözümler

Depresyon, çağımızın en belli başlı sorunlarından biri oldu. Depresyona karşı çeşitli ilaçları kullanmak yerine doğal yollardan sağlığınıza kavuşmak istemez misiniz?

Gelin işe, sofranızda yer alan yiyecekleri yeniden gözden geçirmekle başlayın. Bilim adamları yediğimiz yiyeceklerle ruh sağlığı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu söylüyorlar. Yapılan araştırmalar, depresyona giren kişilerin şeker ve şekerli besinlere daha büyük ilgi duymaya başladıklarını gösteriyor. Bunun nedeni oldukça basit. Protein ve yağ eşliğinde alınmadığı zaman şeker vücutta çok çabuk öğütülüyor. Şeker, vücutta serotonin üretimini arttırıyor, kan şekerinin yükselmesini sağlıyor ve ruhsal durumu etkiliyor. Fakat bu etkinin süresi çok kısadır. Biraz sonra kan şekerinin seviyesi düşer ve siz de kendinizi eskisi kadar hatta bazen daha da kötü hissedersiniz. Hatta bazı durumlarda eskisinden daha yorgun ve sıkıntılı olursunuz.

ŞEKER YERİNE KARBONHİDRAT

Sürekli olarak şeker yemeyi istemek bazı sorunların habercisidir. Şeker yerine, mısır, patates ve pirinç gibi karbonhidratlı besinler alırsanız, bunlar da vücutta serotonin üretimini arttırırlar ve etkileri şekerinkinden çok daha uzun sürer.

Bu arada yediğiniz yemeklerin bir listesini yapın. Hangi yemekleri yediğiniz zaman kendinizi daha neşeli hissettiğinizi saptayın. Yediklerinizle ruh haliniz arasındaki bağın özelliklerini saptadığınız zaman, depresyondan kurtulma yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

MİDENİZ BOŞ KALMASIN

Asla boş mideyle gününüzü geçirmeye çalışmayın. Günde üç övün yemek yemeyi prensip edinin. Özellikle sabah kahvaltısının çok önemli olduğunu unutmayın. Arabanızı benzinsiz bırakmayı hiç düşünmezsiniz. Aynı şekilde vücudunuzun da doğru besinleri almasını sağlamalısınız. Kompleks karbonhidratlar ve proteinler düzenli aralarla sofranızda yer almalı. Sofrada ağır yemeklerle karnınızı tıka basa doyurmayın.

KAFEİNİ AZALTIN

Kafeinli içecekler de şeker gibi ruh hali değişikliklerine neden olurlar. Kafeinli içecekleri birdenbire kesmek doğru değildir. Miktarı yavaş yavaş azaltarak kafeinli içecek sevgisinden kurtulun. Canınız sıkılmaya başladığı zaman karbonhidratlı yiyecekler atıştırmayı deneyin. Şeker yerine bu yiyecekleri benimsemeniz, sizin depresyona girmenizi önler.

DÜZENLİ UYKUNUN ÖNEMİ

Yatmadan bir iki saat önce bir şeyler atıştırmanızda fayda var. Zamanla düzenli uyumaya başladığınızı görürsünüz. Fiziksel faaliyet, sinir sisteminde yatıştırıcı ilaç etkisi gösterir. Günde yarım saat egzersizle ruh sağlığınızı korumuş olursunuz.

Doğayla baş başa olabileceğiniz köşelerde kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Hiç değilse hafta sonlarında doğayla baş başa kalabileceğiniz yerlere gezinti yapmayı deneyin. Kentin boğucu havasından kısa bir süre için de olsa kurtulmak, sinir sisteminiz için yararlıdır.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

benim 7. Sinifa giden oglum var. ders deyince akli basindan gidiyor okula... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba 4,5 yasinda anaokuluna giden oglum var. oglumun ara sira dedigi sozler beni hem sasirtiyor hem korkutu... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba 7,5 yaşında bir oğlum var. Okulda arkadaşlarıyla çok iletişime geçmiyor. Hep yanlız oynuyor yada koştu... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Iyi gunler benim 8 yadinda bir oglum var ve suan gidis hati hic iyiye gitmiyo okulda surekli sebebsiz yere sor... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba 17 aylık bşr kızım var..çok iştahlı bir çocuk olamamsına rağmen bütün öğünlerini zorla yedirebiliyorum... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri