Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Doğum Sonrası Görülen Psikozlar

Bu yazıyı paylaş
 


Doğum Sonrası Görülen Psikozlar

Bilinen herhangi bir fizik bozukluğu açıklanamayan ve organik bir arızaya rastlanmayan ancak bir veya birden çok nörolojik yada duyusal belirtileri veren şikayetlerdir. Belirtiler, hiçbir şekilde fiziksel veya nörolojik kaynaklı değildir. Felç, denge bozukluğu, yutma güçlüğü, kusma, afoni (ses çıkaramama) gibi motor belirtiler görülür. Bunlar, mesela felç belirtileri gerçek nörolojik bir rahatsızlık değildir.

Sara benzeri bayılma nöbetleri sık görülür.Bilinçsizlik halleri ve körlük, sağırlık, koku almama, hissizlik, çift görme gibi aslında gerçek bedensel hastalık olmayan duygusal bozukluk ve değişmeler ortaya çıkar. Tabiiki belirtiler kişinin günlük hayatında, mesleğini yürütmesinde engeller oluşturur.

Bayılma şeklinde görülen ve daha önce histeri denen konversiyon, epilepsi nöbetinden şu özellikleriyle ayırdedilir:

  1. 1. Hasta, bayılma sırasında yaralanmamak için tehlikesiz bir yer seçer.
  2. 2. Bayılma sırasında dilini hiç ısırmaz.
  3. 3. Krizler epilepsideki gibi ritmik ve otomatik olmayıp kaba çırpınmalar şeklindedir.
  4. 4. Baygınlık süresi epilepsi nöbetinden daha uzun olup, ayıldığı zaman hastanın şuuru yerindedir. Halbuki epilepsi krizinin sonunda hastanın şuuru bir müddet bulanık kalır.
  5. 5. Histeri krizinde, hasta çoğu zaman nöbet sonunda ağlayarak veya gülerek deşarj olur. Sıkıntıdan kurtulduğu için krizden şikayetçi değildir. Epilepsi krizinin sonunda ağlama yoktur.
  6. 6. Yine konversiyonda idrar kaçırma olmaz ve uykuda vukubulmaz.

Tedavi: Çeşitli psikoterapiler birarada kullanılabilir. Belirtilerin çoğu tedaviyle veya kendiliğinden yatışmaktadır. Hayat olayları ile yakından ilişkili vakalarda yalnızca o anki heyecani çatışmayı ve alternatif başa çıkma yollarını ele almak yeterli olmaktadır. İlgili, destekleyici ve güven verici yaklaşım gerekir. Lüzumunda yatıştırıcı ve antidepresif ilaçlar kullanılabilir.

Korsakov Psikozu

Uzun süre ağır alkol kullananlarda tiamin eksikliğine bağlı bir kronik beyin sendromudur. Bu hastalıkta yakın ve orta geçmişe ilişkin hafıza bozukluğu ve hafıza boşluklarını doldurmak için masal uydurma (confabulation) tipiktir. Hasta çok eski geçmişi oldukça iyi hatırlar.

Yakın geçmişte olan olayları çabuk unutur; fakat hesap yapma, sayı sayma, muhakeme ve soyut düşünme bozuk olmayabilir. Hafıza boşluklarını doldurmak için hasta gereksiz uydurmalar yapar. Daha önce gördüğü kimseleri görmediğini, hiç tanımadığı kişileri daha önce görmüş olduğunu ve başka hiç olmamış olayları olmuş gibi anlatır.

Hastada ayrıca polinevrit, serebellar ataksi ve titreme, siroz belirtileri görülebilir. Nadir rastlanan rahatsızlıktır. Kronik alkolizm tedavisinde tiamin kullanılması ile birlikte görülme ihtimali düşürülebilir.

Laktasyon Psikozu

Çocuk emzirme zamanı ortaya çıkan ruhsal bir rahatsızlıktır. Bazen loğusalık sırasında başlar ve loğusalık psikozu adını alır. Çoğunlukla hasta kâbus görmeye ve sayıklamaya başlar. Genellikle hamilelik ve doğum sırasında meydana gelen hastalıklar yüzünden ortaya çıktığı gibi, emzirme sırasında ya da loğusalık zamanında kapılan bulaşıcı hastalıkların bulaşması ve göğüs iltihaplanmaları da laktasyon psikozunun doğmasına neden olabilir.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Benim 20 aylik oglum var yemek yediremiyoruz sadece gunde 250 ml sut iciriyor onun haricinde hic bir sey yedi... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

mrb hocam. kızım 22 aylık. 1,5 haftadır bize tokat atmaya başladı. önceden böyle bir davranış sergilemiyordu. ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

13 yaşında bir kızım var ve 7 haftalık hamileyim.Kızım hiçbir şekilde kardeş istemiyor ve eğer olursa evden ka... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba cocuga okumayi nasil sevdiririz bizi aydinlatirsaniz sevinirim.... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

3 yasinda oglum daha tuvaletini doylemiyor ne yapmaliyim... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri