Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Etnosentrizm Üzerine

Bu yazıyı paylaş
 


Etnosentrizm Üzerine

Kültür çatışması, kültür şoku, kültür farkı, kültürler savaşı vs. Eminim bu kavramları duymuşsundur. Gördüğünde ahlaken yanlış bulduğun, iğrendiğin, tiksindiğin, ayıpladığın, kınadığın ancak yapan ya da yapanlar tarafından içselleştirilmiş davranışlarla karşılaşmışsındır.

Kavram kargaşasına sebebiyet vermemek için kültür ana başlığında bulunan terimleri açıklamadan önce kültürü tanımlayalım;

Kültür nedir?

Edward Burnett Tylor’ın (E. Tylor, E.B Tylor) “İlkel Kültür” (Primitive Culture) adlı eserinde kültür şöyle tanımlanmış; “Bir toplumun üyesi olarak insanın kazandığı bilgi, inanç, gelenek, sanatsal faaliyet, hukuk, ahlaki değerler ve diğer yetenek ve alışkanlıkları içeren karmaşık bir bütündür.”

Kültürün onlarca tanımı mevcut, yukarıdaki tanımı yeterli buluyorum.

Peki kültürün günlük hayata etkisi ne kadar ve neden önemli? Ne yiyip, neyi yemeyeceğine, kime saygı göstereceğine, diline-dinine, neyi ayıplayacağına kadar herşey kültürle öğretiliyor ve öğretilenler o kadar içselleştiriliyor ki öğretilenlerin dışındaki davranışlar bize sapma olarak bile gelebiliyor.

Kültür toplum içerisinde oluşuyor ve öğreniliyor. İnsanın ilk toplumsallaşması ailesiyle birlikte başlıyor. Ailenin öğrettiği kültür, ilerisi için temel oluşturuyor. Kültürün öğrenilmesinin devamı toplumsallaşmayla paralel olarak okulla, iş hayatıyla devam ediyor. İnsan hem kültürü öğrenen hem öğreten, hem de oluşturan. Kısaca kültürün genel özelliklerine bakarsak; kültür kalıtsal olmayıp öğrenilen, paylaşılan, olduğu gibi kabul edilen, sembolik öğeler barındıran, yer ve zamana göre değişiklik gösteren bir kavramdır.

Biraz açarsam, kalıtsal olmaması, öğrenilen bir şey olması şu demek; kültürün genlerle aktarılan bir olgu olmamasıdır. Örnek; ABD / Harlem’de doğan bir bebeyi alıp Kırşehir’in Çiçekdağı Akbıyıklı köyündeki bir yerel aileye bakması için verdiğinizde bu bebeğimiz genetik olarak bir zenci olmasına rağmen müzik zevki old school rap yönünde değil türkü olarak şekillenecek, hey yow peace demeyecek “selamın aleyküm” diyecek, “hey artık 18 yaşını geçtim bana karışamazsın baba” demeyecek, ölene kadar ana-babaya saygıda kusur etmeyecektir büyük ihtimalle. Ya da şunu sorayım neden köpek eti yemiyoruz? Köpek eti yemememizi gerektiren sebep nedir? Neden hiç köpek eti yemedin? Merak ettin mi tadını, ya da neden yemediğini, toplumdaki diğer bireylerin neden yemediğini sorguladın mı? Muhtemelen ne sorguladın, ne de yedin. Oysa köpek eti bazı ülkelerde oldukça popüler ve kıymetlidir. Sana kim öğretti köpek etinin yenmeyeceğini?

İkinci olarak kültür paylaşılır ve insan toplumuna sirayet eder. Paylaşma homojen olmayabilir. Bu sebeple ülkemizde dahi doğu-batı-kuzey güney-orta bölge toplumları arasında damak tadı, şive-ağız farklılıkları, davranış farklılıkları özetle kültür farklılıkları oluşur.

Üçüncü olarak olduğu gibi kabul edilmesi; gün içinde farkında olmadan ve sorgulamadan uyguladığımız onlarca kültür pratiği mevcut. Nadiren üzerine düşünürüz. Bu pratikleri sorgulamaya başladığın zamansa oryantasyon bozukluğuna uğrayabilirsin.

Dördüncü olarak kültürün sembolik olmasına bakarsak; kültür yalnızca aynı davranış biçimlerini uygulamak değildir. Taklitçilikten ötesi olarak, o davranışların anlamını bilmek ve öğrenmektir. Örneğin haç işaretine müslümanlar hristiyanlar kadar anlam yüklemez. Aynı şekilde hristiyanlar da hilale. Oysa her iki taraf için bu iki semboller uğruna savaşlar verilen, savaşlarda motivasyonu arttırıcı bir unsurdur. Sembollerin ardında taşıdığı anlamlar kültürden kültüre farklılık gösterir.

Kültür kavramını açıklamaya çalıştıktan sonra kültüre ait bir kaç kavrama daha yer vermek istiyorum. Sıklıkla kullandığımız kavramların tam manasını bilirsek daha doğru argümanlar oluşturabiliriz.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba.oğlum 23 aylık ve 5 aylık da kızım var.oğlum tuvalet eğitimine hazır olduğunu ggösteriyor.kakasını ya... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

oğlum 3 yaşında .2 yaşında kreşe gitmeye başladı.ben çalışan bir anneyim son zamanlarda özellikle işe gitmemi ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

yüksek zekalı 2, 5 yaşında bi kızım var. mat islemleri yapiyor süper resimler cizebiliyor ve  ilginc hikayeler... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

3,5 yaşında bir kızım var ve herşeyi birlikte yapmak istiyor tek başına hiç bir şekilde vakit geçiremiyor. ken... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Kızım ın dersleri çık iyi.önce bunu söyleyim.internet bağımlısı bence.kapatıyımmı neyapayım kararsızım. Sınır ... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri