Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Etnosentrizm ve Kültürel Relativizm Hakkında

Bu yazıyı paylaş
 


Etnosentrizm ve Kültürel Relativizm Hakkında

Kültür taassubu veya ben merkeziyetçilik diye bilinen etnosentrizm kişinin kendi kültürünü temel olarak alması ve diğer kültürleri kendi kültürü açısından değerlendirmesi demektir.

Kültürler farklı olmakla insanoğlu belirli bir kültürde doğar ve yaşamını sürdürür. Başkalarının kültürünü tanımadığı için kendi norm ve değerlerini üstün görür. İler kültürde insanlar kendi ahlak anlayışlarını, evlilik biçimlerini, giyim kuşamlarını, güzellik anlayışlarını, diğerlerine göre daha doğru ve kesin olarak yargılarlar.

Örneğin boks ve güreşi en iyi spor. boğa güreşini ise vahşet olarak nitelendiren görüş etnosentrik bir düşüncedir. Kendi kültürümüzde kedi ve solucan eti yenmez. Bu bize göre hem bir vahşet hem de iğrenç bir durumdur. Başka bir toplum da ise süt içilmez ve dana eti yenmez. Bu ise bize göre bir akılsızlık örneğidir. İşte bu da bir etnosentrik görüştür. Bu tür görüşler özellikle diğer toplumlarla sıkı bir ilişki içinde yaşamayan yani onlardan izole olan geleneksel toplumlarda yaygın olarak görülür. Ancak modern toplumlarda da bu tür yaklaşımlara rastlanmaktadır. Bunun en büyük nedeni insanın kendi kültürünü yansız olarak değerlendirememesinden gelmektedir. Bu görüş karşılıklı anlayış ve hoşgörüyü reddeder.

Hemen hepimiz içinde yaşadığımız grubun doğru, uygun hatta diğer gruplara üstün olan niteliklere sahip olduğunu öğretilerek yetiştiriliriz. Sosyolog William G. Summer 11906) içinde yaşadığımız grubun, her şeyin merkezi olduğunu, diğer grupların ise kendimizi değerlendirdiğimiz referans gruplarım oluşturduğunu söyler. Etnosentrizm’in hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır. Olumlu yönü grup üyeleri arasındaki grup bağlılığını arttırmasıdır. Olumsuz yönünde ise zararlı ayırımcılıklara neden olup, onları küçümsemeye ve dışlamaya iten davranışlara yol açmasıdır.

Kültürü yine o kültürün yapısı içinde, değer yargılarını kullanmadan tanımaya ve anlamaya kültürel relativizm denir.

Çünkü her değer ve norm o kültür için anlamlıdır veya anlamlı parçalardan oluşur. Eskimoların neden yaşlıları ölmek için soğukta bıraktıkları veya ayılara teslim ettikleri bizlere çok anlamsız ve vahşet gelebilir. Ancak, bunu o kültürün standartlarına göre açıklamak olasıdır. Eskimolar bu tür davranışları yiyecek stokları çok az olduğu zaman en zayıfları ve en yaşlıların dayanamayacaklarını düşünerek daha kuvvetli olanların hayatta kalabilmesi için yapmaktadırlar. Çünkü bu kültürde grup bilinci ve grup bağlılığı çok yüksektir. Bunu bilmediğimiz zaman bu olguyu vahşet olarak nitelendirebilmekteyiz. Bu nedenle diğer kültürlere olan körlüğümüzü bir kenara bırakıp onları kendi kültürel değerleri ve normları içinde görebilmeliyiz.

Kültürel relativist görüş böylelikle kültürü oluşturan parçaların nasıl uyumlu hale geldiğini, o parçalan aşağı veya yüksek olarak görmeden yani değer yargılarımızı kullanmadan anlamak demektir. Ancak çoğumuz bu tür bir anlayışı tam olarak uygulayamıyoruz. Çünkü kültürü anlamak için taktığımız gözlük bize hep kendi doğrularımızın haklılığını göstermektedir. Bu şekilde kültürel relativizm bu gözlüğü değiştirmemizi, her zaman haklı olmadığımızı, başkalarının kültürlerine de saygılı olmamızı işaret etmektedir.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba Bebegım kız 22 aylık ve tuvalete alıştırmaya basladım 6 gün oldu ama henüz cısının geldiğini hala bil... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba 7,5 yaşında bir oğlum var. Okulda arkadaşlarıyla çok iletişime geçmiyor. Hep yanlız oynuyor yada koştu... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

17 aylık bir oglum var.5 aylikken soguk havale gecirdi ve lumunanten ilac kullaniyor. suan hic konusamiyor. an... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

14 yaşında bir oğlum var bu sene teog sınavına girecek Cep tlf sürekli oyun oynuyor davranış yönetimi konusund... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba.oğlum 23 aylık ve 5 aylık da kızım var.oğlum tuvalet eğitimine hazır olduğunu ggösteriyor.kakasını ya... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri