Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Flört Endişesi Sendromu (MKFE)

Bu yazıyı paylaş
 


Flört Endişesi Sendromu (MKFE)

Modern çağın en büyük sorunlarından biri de yalnızlık. İster kendi seçimim deyin, ister hayat şartları, yalnızlık aslında sanıldığı kadar kolay değil. Özellikle de ilişki konusunda yalnızlık sorunu yaşayan kadınlar, zamanla yalnızlığa alışıyor ve ilişki kurmak daha da zorlaşmaya başlıyor. Klinik Psikolog Jessica Cassaday’in yazdığı ‘Bir Gün Onunla Tanışırsanız Telaşlanmayın’ isimli kitabında belirttiği Modern Kadının Flört Endişesi Sendromu (MKFE) da bu zorluğa eklendiğinde, geriye mutsuz ve cinsellikte doyumu tek gecelik ilişkilerle yaşamaya çalışan kadınlar kalıyor. Peki, nedir bu MKFE? Cassaday’e göre bu sendromu yaşayan kadınlar aslında kendine güvenen, başarılı ve sosyal yaşamları oldukça hareketli olan kadınlar. Ancak sıra aşk, seks ve ilişki konularına geldiğinde, bu kadınlar farklı kademelerde endişeler yaşamaya başlıyor. Kadınlar güçlendikçe yalnızlaşıyorsa ve yatakta da yalnızlık başlıyorsa ilişkiler de tükenmeye başlamıyor mu? Konuyla ilgili görüştüğümüz Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan şöyle diyor: “Modern kadın yalnız, çünkü modern kadın yalnızlığı seviyor. Başka birinin hegemonyasında olmak, başka birinin gücünü kabullenmek zor geliyor. Güçlü kadınlar erkeklerle omuz omuza çalışıyorlar, onlarla rekabet içerisinde oluyorlar. Erkeklerle işyerinde rakipler, sokakta rakipler, yani her alanda rekabet edebiliyorlar. Ama asıl sorun erkeklerin güçlü kadınlarla baş edemeyeceklerini düşünmesi.”

Kadınların orgazm döngüsünde uyarılma, plato evresi, orgazm ve çözülme evresi var. Erkekler için ise orgazm daha basit bir durum. Çünkü uyarılmaları daha kolay, plato evresi yani ereksiyon olmaları daha hızlı, orgazm daha rahat ve çözülme evresi daha basit oluyor. Kadınlar birden uyarılamıyorlar ve kadınlar için cinselliğe adapte olmak erkekler kadar kolay değil.

FLÖRT ENDİŞESİNİN ALTINDA NELER YATIYOR?

Modern Kadının Flört Endişesi Sendromu’nun altında travmalar, tacizler, eski ilişkilerde yaşanan sorunlar yatıyor. Kadınlar hassas oldukları için geçmişte yaşanan deneyimleri silmeleri kolay olmuyor. Bu kişilerde EMDR yani Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme tekniği işe yarayabiliyor. Bu teknik, taciz, doğal afetler veya çocukluk döneminde yaşanan üzücü olaylar gibi rahatsız edici yaşam deneyimlerinin neden olduğu duygusal sorunların yanı sıra, fobi, performans kaygısı, panik bozukluk, beden algısının bozukluğu, çocuklarda travma belirtileri, yas, kronik ağrı ve başka sorunların tedavisinde kullanılan psikolojik bir yöntem.

Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, yetersizlik, iş başarısında düşme gibi sorunlarla kendilerine başvuran hastaların temeline inildiğinde çok ciddi yetersizlik algısı sorunuyla karşılaşabildiklerini belirtiyor. Kaplanhan, “Bize farklı sebeplerle başvuran hastada aslında geçmişinde çok basit gibi görünse de ailesinden ya da erkek arkadaşından ‘çok güzel değilsin, çok şişmansın’ gibi cümleler duyduğu için yetersizlik algısı çıkabiliyor. Böyle bir olay yaşayan kadın, sonrasında kendini yetersiz hissettiği için ciddi bir ilişkiye adapte olamayabiliyor. On kadından üçü ya da daha fazlası geçmiş yaşamında tacize uğramış olabiliyor. Tacizler genelde erkek arkadaşlar, tecavüzlerin çoğu ise eşler tarafından gerçekleştirilmiş oluyor. Bu da partnere duyulan güveni azaltıyor” diyor.

JAGER KADINI

Jager kadını modern kadınlar için kullanılan bir kavram. Bu kadınlar tek başlarına içmeye gidiyor, festivallere katılıyor, eğlenmeyi seviyor fakat günün sonunda eve tek başına dönüyor.

Erkekler güçlü kadınlardan kaçıyor

Yalnız kalan kadınların en sık yaşadığı sorunlardan biri obsesyon oluyor. Bu kişiler, mükemmeliyetçi, kontrollü, takıntılı davranışlar sergiliyor. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Mükemmeliyetçi kadın, Ahmet diye biriyle tanıştığında ve o kişi ona incineceği bir şey söylediğinde, sıradan bir şey de olsa buna takılıyor ve ‘Benim bu kişiye ihtiyacım yok’ diyerek daha başlamadan ilişkiyi bitirebiliyor. Karşısına Mehmet çıktığında da o kadar kontrolcü oluyor ki o ilişkisi de bitmek durumunda kalıyor. Sonra bu negatif deneyimler kadını yalnızlaştırmaya başlıyor. Yaşadığı bu ilişkiler sonrasında erkeklerin karşısına daha güçlü çıktığında erkek kadına nasıl davranacağından emin olamıyor ve kaçabiliyor” diyor.

CİNSELLİK NE ZAMAN OLMALI?

Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Kişiler tanışıp, aynı gün beraber olduklarında karşısındakine negatif bir anlam yükleyebiliyor. Cinsellik beyinde başlıyor bu nedenle bir flört evresinden sonra cinselliğin olması özellikle kadını ilişkiye başlama açısından daha da rahatlatıyor. Kur aşamasında cinsel hazırlık evresi daha iyi oluyor. Birden olması çok sağlıklı olmayabilir ama ilk gece birlikte olundu diye ilişki olmayacak diye de düşünmemek gerekiyor. Böyle bir ilişki de olabilir, imkansız değil” diyor.

Cinsel işlev bozukluklarına yol açıyor

Son zamanlarda erkeklerde ereksiyon sorunu, erken boşalma gibi cinsel işlev bozuklukları daha sık görülmeye başladı. Çünkü her şey yerli yerinde iyi gidiyor olsa da artık kadınlar flört evresini bir basamak ileri götürmek istemiyor. Erkek ise o evreyi geçmek istiyor. Kadın kaçtıkça erkek yetersizlik hissetmeye başlıyor. Erkek yetersizlik hissettiğinde yatakta da yetersizlik oluyor. Erkek için yataktaki performans oldukça önemli. Durum böyle olunca cinsel işlev bozukluklarının görülmesi de kaçınılmaz oluyor.

Tek odalı evler çoğalıyor

İnsanlar yalnız yaşamayı tercih ediyor ve flörtten kaçınıyorlar çünkü güvenli bir ortam istiyorlar. Çiftler birbirlerine çok fazla güvenmiyorlar, sağlam temeller kurulmadan bir şeyler inşa edilmeye çalışılıyor. Bunun sonucunda sağlıksız ve boşanmayla biten evlilikler ortaya çıkıyor. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Dikkat ederseniz artık inşaat sektörü bile ilişkilerden etkilenmeye başladı. Artık evler üç oda yerine tek odalı evler olarak inşa ediliyor. Çünkü insanlar tek yaşamayı tercih ediyor, çünkü güvenli ortamı oluşturmak zorlaşıyor ve kimse kimseye teslim olamıyor” diyor.

Özgürlüğün de sınırı olmalı

İlişki içindeyken özgürlük de farklı bir boyut kazanıyor. Kişinin kendi sınırlarını belirlediği kontrollü bir özgürlük olması gerekiyor. Bir ilişkiye başladığınızda önünüze gelen herkesle takılamazsınız, herkesle yatamazsınız ve herkesin kuruna cevap vermezsiniz. Bu bir kısıtlama, fakat karşınızdakinin size getirdiği bir kısıtlama olmamalı. Kendi kendinize yapacağınız bir kısıtlama olmalı.

DEPRESYONA NEDEN OLUYOR

Yalnız kadınlarda depresyon çok sık görülüyor çünkü yalnızlık beraberinde ciddi bir depresyonu getiriyor. Yalnız olan kişiler, sabahları mutsuz uyanıyorlar, keyifsiz, iştahsız, enerjisiz oluyorlar.

Kadınlar bir gecede defalarca orgazm olabilse de kadınların yüzde 35’inden fazlası orgazm olma sorunu yaşıyor.

Erkekler mutlu kadınları seviyor bu nedenle gülümsemenize nerede, ne zaman ve kimin aşık olacağını bilemezsiniz.

KADINLAR ÖNCE RUHUNU YATAĞA KOYUYOR

Yalnızlığa alışan ve ilişki kurmaktan korkan kadın, kendini farklı ilişkiler içinde bulabiliyor. Bu ilişkiler daha çok tek gecelik ya da sadece cinselliğe yönelik ilişkiler olabiliyor. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Bütün bu deneyimler kadının gerçek bir ilişkiden uzaklaşmasına neden oluyor. Kadınlar yatağa tek girmiyorlar önce ruhlarını sonra bedenlerini yatağa koyuyorlar. Çünkü kadınlar aşık olduğunda teslim olur gibi aşık oluyorlar” diyor.

NE YAPMALI?

Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Flört endişesi olan bir kadına ilişki tavsiye etmiyorum. Çünkü direkt bir ilişkinin kucağına atıldığında olabilecek herhangi bir şey onu ilişkiden uzaklaştırır. Bu nedenle egoyu ve kendine atfettiği değeri güçlendirmek gerekiyor. Kadın şunu diyebilmeli; ‘Ben güçlü bir kadınım, benim yanımda bir erkek olabilir ve ben mutlu olurum. O giderse mutsuz olmam çünkü ben kendimi seviyorum, değerliyim.’ Seanslarda da bazen danışanlara sarılın kendinize diyorum. Kendinizi sevin ve aynaya bakın. Kişinin kendini önemli hissedebilmesi, değeri yüksek tutması yeni bir ilişki için ilk basamak oluyor” diyor.

YENİ BİR İLİŞKİDE NASIL DAVRANMALI?

Flört endişesi olan bir kadın yeni bir ilişkiye başladığında öncelikle mükemmeliyetçi, kontrolcü yapısından kurtulmalı. Yeni ilişkisinde oyunu kurallarına göre oynamalı ve iplerin bir kısmını karşı tarafa da bırakmalı. O ilişkiyle mutlu olmaya bakmalı ve her şeyi çok sorgulamamalı. Bazı kadınlar flört etmeye başladıkları erkeğe hemen evlenilecek mi yoksa evlenilmeyecek mi diye bakıyor. Fakat bu düşünce de yanlış. İlişkinin en başlarında evliliği çok fazla düşünmemeli. Sadece keyif almaya bakmak gerekiyor.

ERKEK NASIL DAVRANMALI?

Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Bu endişe bir ayrılık travmasından mı yoksa bir taciz olayından mı kaynaklanıyor erkek buna göre davranmalı. Anlayışlı olmalı ve güven oluşturmalı. İletişim kurmalı, sorunu paylaşmalı ve çözüm üreterek adım atmalı. Kadın da flört endişesi varsa açıkça sorunu karşısındakiyle paylaşmalı, ancak bu şekilde sağlıklı bir ilişki kurulabilir” diyor.

Nilgün Yıldız

Formsante Dergisi Eylül 2011 Sayısı

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

slmlar benim 6yasinda bir kizim var ve geceleri altini islatiyor bende de o rahatsizlik varmis kücükken sizce ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

kızım 22 haziran 2012 yılı doğumlu 22 gün sonra 4 alacak inş. ama kızımda son iki aydır ağır bir inat duygusu ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba, Aralık 2009 doğumlu oğlum var. 3 sene önce kalçasında perthes hastalığı olduğunuı öğrendik. Sürekli k... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

selamlar kizim 5yasinda ve krese gidiyor.hergun olmasa geceleri altini islatiuor.ne yapmaliyim... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

28 aylık bir kızım var.2 yaşına kadar emzirdim.ilişki olarak hiç bir sorun yoktu bana çok düşkündü.gurbetteyim... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri