Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Gebelikte En Çok Rastlanan Şikayetler

Bu yazıyı paylaş
 


Gebelikte En Çok Rastlanan Şikayetler

Gebe kadın olaylara karşı daha hassastır. Çabuk kızar, çabuk üzülür ve heyecanlanır. Doğacak bebeğin sağlıklı olup olmayacağını endişesi, yakında üstleneceği annelik görevinin sorunlarının verdiği tedirginliğe karşılık yeni bebeğin vereceği mutluluk onu bu bazen tatlı bazen depresyonlu heyecan dalgalama sürükler. İşte bu nedenle ona yakın onların bilhassa babanın bu ruhi değişikliklere anlayış göstermesi ,tolerans sahibi olmaları gereklidir.

Hormon değişiklikleri :

Kadın vücunda normal olarak bulunan estrojen ve projesteron hormonları gebelikte çok fazla artar. Ayrıca plasenta ( son ) tarafından HCG hormonu ( human chorionic gonadotropin hormone ) yapımı vardır. İspat edilmemekle beraber yukarıda bahsettiğimiz psikolojik değişiklikle aşağıda sıraladığımız değişikliklerin bu hormonal değişmelere bağlı olduğu fikri vardır.

Yorgunluk :

Gebeliğin en sık arazlarından biridir. Bilhassa ilk 3-4 ayda daha belirlidir. İyi uyumasına rağmen kendisini devamlı yorgun hisseder. Bugün birçok kadın çalışmamaktadır. Onlar için durum daha zordur. Mümkün olduğu kadar sık istirahat molası alın ve erken yatıp daha fazla uyumaya çalışın. Genellikle gebelik ilerledikçe yorgunluk hissi azalır.

Bulantı ve kusma :

İlk üç ay çok sık görülür. Hormonal artma, bilhassa estrojen hormonu artması neden olabilir. Oldukça rahatsız edicidir. Bazen kusmaya kadar gidebilir.

Öneriler :

1- Sabah yataktan yavaş kalkıp yatağın kenarına outrun ve birkaç kraker yiyin,
2- Yağlı, kızarmış, baharatlı yemeklerden kaçının. Soğuk yemeklere daha iyi tahammül edilir.
3- Her saatte bir kızarmış ekmek, kraker ve soyulmuş elma yiyin.
Günde üç büyük yemek yerine sık sık ufak miktarlarda yemeyi tercih edin.
4- Yemek sırasında bol so içmeye çalışın . Sıcak veya çok soğuk olmasın . Arada bir küçük buz parçaları çiğnemek de bulantıya yardım edebilir.
5- Doktora sormadan ilaç almayın .
6- Ağızdan hiçbir şey alamıyorsanız ve kusma da varsa hastanede tedaviniz gerekebilir.

Mide Ekşimesi :

Sık rastlanır. Hazımsızlık ve yiyeceklerin gaz yapması da buna dahildir. Yani sık azar azar yiyin, gaz yapan yemeklerden kaçının . Akşam yedikten sonra yatmak için hiç olmazsa bir saat bekleyin. Antiasit ilaç almak icap ederse doktorunuz size tavsiye etsin . Karbonat içmeyin önce yardım eder gibi olursa da mide ekşime ve yanması daha şiddetli olarak geri gelir.

Aş Erme :

İlk üç ayda daha sık olmakla beraber gebeliğin her devresinde görülebilir. Hamile herhangi bir besiye çok derin bir arzu duyar. Bazen tatlı bazen tuzlu bir meyva veya bir sebzedir. Çok tuzlu olanlardan vücudunuzda su biriktireceği için, çok yağlı besiler size kilo aldıracağı için sakınılmalıdır. Bazen aş erme besi olmayan şeyler içindir, toprak kil vb. ( pika ) . Bunkar fazla alındığı takdirde sindirimi bozacağından zararlı olabilirler.

Diş ve dişeti sorunları :

Gebelikte dişetleri şişer ve ağrılı olabilir. Gebelik süresinde hiç olmazsa bir defa diş hekimine gitmek faydalıdır. Dişeti iltihaplanmasını önlemek için günde üç kere dişlerinizi fırçalayın. Tatlıyı azaltın ve arada sık sık bişeyler yemeyin . Kanama ve çok ağrı oluras diş doktorunu görün. Aksi halde eğer iltihaplanma erken tedavi edilmezse luzumsuz olarak dişlerinizi kaybedersiniz ve dişeti hastalığının tedavisi zor duruma girer.

Dişlerin röntgen tetkiki gebelikte eğer hakikaten gerekiyorsa yapılabilir.Doktor gebenin karnına bebeği koruma amacı ile kurşun önlük koyar.

Bacak kampları :

Bilhassa son üç ayda ve yatarken daha sık olur. Gece yatarken ve sabah kalkınca bacaklarınızı germe eksersizleri yapın, faydası olur. Gecenin ortasında kramplar gelirse kalkıp ağrıları geçinceye kadar yavaş yavaş yürüyün.

Ayakların şişmesi :

Birçok hamile kadının ayak bilekleri ve ayakları şişer. Sık sık bacaklarınızı yükselterek yatın ve yemeklerinizi azaltın. Aşırı şişimeler gebelik toksemisinde de olacağından tansiyonunuza sık sık baktırın .

Deride değişmeler :

En sık görülen değişiklik yüzde kahverengi lekeler ( kloasma – gebelik maskesi ) ve karında göbekte aşağı doğru orta hatta çizgi gibi kahverengi lekelerdir. Doğumdan sonra bu lekeler kaybolur. Ayrıca karnın gebelikle çok gerilmesi nedeniyle deride çatlamalar olur. Bunlar bazen doğumdan sonra devamlı kalabilir.

Kabızlık :

Gebelikte mide – barsak sisteminde hormon etikisi ile yavaşlama olduğundan kabızlık sık görülür. Bol sebze ve meyva yiyin ve günde hiç olmazsa 8 bardak su için. Son aylarda büyüyen uterus rektumu baskı yapacağından aptes etmek daha da zorlaşır. Bu tazyik yüzünden basur memeleri ( hemoroid ) oluşur ve ağrısı dayanılmaz dereceye ulaşabilir. O zaman doktorunuzu görmelisiniz.

Kabızlık için doktorun öerdiği müshil ilacından başka ilaç almayın.

Memelerde değişme :

Hamilelikte memeler büyür ve ağrılı olurlar. Genellikle gebeliğin ortasını geçince rahatsızlık azlır. Memebaşı etrafı, pigment artması nedeniyle kahverengi olur.

Büyüyerek sarkan memeler iyi bir sütyen ile suoprt etmek, kaldırmak rahatlık verir.

Memelerin büyük ve küçük olması veyahut memebaşlarının küçük veya içeri çekik olması emzirmeyi etkilemez. Doğumdan sonra çekik memebaşları ileri gelir. Bilhassa son üç ayda memelerden sulu veya süt gibi akıntı olur ve bu memelerin bebek için süt yapımına hazırlanışıdır.

Cinsel ilişki ( seks ) :

Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar getirmez. Eşler gebe için en uygun ve rahat pozisyonu seçmelidir. Kanama ve ağrı olursa ilişkiyi durdurmak gerekir. Annenin gebelik ve doğum endişeleri, cinsi ilişkinin bazen verdiği ağrı nedeniyle kendisi bu hususta isteksiz olabilir. Buna baba tarafından anlayış gösterilmesi önem taşır.

Burun kanaması :

Hamilelikte sık görülen . Her vakada ille tansiyon yüksekliğini işaretlemez. Gece yatarken burun içinin kurumasına mani olmak üzere oraya yumuşatıcı bir krem faydalı olur. Burnunuzu yavaş olarak sümkürmeniz gereklidir. Kanama sık ve ağır olursa doktora haber verin.

Varikoz venler :

Venler ( kara kan damarları ) gebelikte genişler . Nedeni vücutta kan hacminin artmasıdır. Altıncı ayın sonunda kan hacmi % 30-40 artmıştır. Büyüyen rahim karın damarlarına basınç yaparak bacaklardaki damarların daha da şişip genişlemesine neden olur. Maalesef doğumdan sonra bu varikozlar tamamen kaybolmazlar ve her gebelikten sonra daha artar.

Uzun süreler ayakta durmak, bacak bacak üstüne atarak oturmak durumu kötüleştirir. Buna karşılık suport kadın çorabı giymek ve bacakları kaldırar sık sık oturmak faydalıdır.

Çalışan hamileler için öneriler :

a- Sigara içilen yerlerden uzak kalın,
b- Çok sıcak veya çok soğuk yerlerden kaçının
c- Yorulmayı beklemeden sık sık istirahat edin
d- Eğer olanağı varsa öğle tatilinde uzanın sol tarafınıza uzanmayı tercih edin
e- Arada bir işinizi bırakıp kollarınızı, bacaklarınızı gererek hafif
eksersizler yapın
f- Suport çoraplar giyin
g- Koltukta oturark sırtınızı dik tutun
h- Sabah erken bulantı ve kusmanız oluyorsa iş yeri ile anlaşarak görevinize biraz geç gelin .

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

kızım 14 yaşında okulda kendisine uygun olmayan bir kızla arkadaşlık ediyor.Rehber hocamızın ve müdürümüzünde ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhabalar, benim kızım şu anda 3 yaşında. 9 aylık da bir oğlum var. Çalışan bir annneyim. Az önce çocuklar ve... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba cocuga okumayi nasil sevdiririz bizi aydinlatirsaniz sevinirim.... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba, Aralık 2009 doğumlu oğlum var. 3 sene önce kalçasında perthes hastalığı olduğunuı öğrendik. Sürekli k... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Benim 9 haziranda 1 yaşına girmiş bir oğlum var.7.5 aylıkken konuşmaya başladı ve 11aylıkken yürümeye başladı.... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri