Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

İnternet Kullananların Yüzde 20’si Bağımlı

Bu yazıyı paylaş
 


İnternet Kullananların Yüzde 20’si Bağımlı

Bilgisayar ve internet kullanımı bağımlılık araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 18’i internet bağımlısı. Bağımlılık 16-24 yaş grubunda, erkeklerde, bekarlarda, ortaokul ve lise mezunlarında, işsizlerde, aylık geliri bin TL’nin altında olanlarda ya da 5 bin TL’nin üzerinde olanlarda daha fazla görüldüğü ifade edilen araştırmada, sırasıyla oyun, pornografi ve sosyal amaçlı internet kullananlarda bağımlılık daha fazla çıkıyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa İlhan, yaptığı açıklamada, bilgisayar ve internet kullanımının kimi zaman bağımlılık haline geldiğini belirterek, bununla ilgili araştırma yaptıklarını söyledi.

Bilgisayar ve internet kullanım sıklığının hızlı biçimde artmasının, bireylerin bu alana ayırdıkları zamanda da artışa neden olduğunu dile getiren İlhan, 2005 yılında 7 milyon 270 bin internet kullanıcısına sahip olan Türkiye’de, 2012 Haziran ayında bu rakamın 36 milyon 455 bine ulaştığını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumunun 2012 Yılı Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması sonuçlarına göre, bilgisayar ve internet kullanım oranının en yüksek olduğu yaş grubunun 16-24 olduğunu ifade eden İlhan, eğitim durumuna göre en fazla internet kullanım oranının yüzde 93 ile yüksekokul, fakülte ve daha üstü kişiler olduğunu bildirdi.

İlhan, bilgisayar ve internetin aşırı kullanılmasının, bilgisayar/internet bağımlılığı riskini de beraberinde getirdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“İnternet bağımlılığı, genel olarak internetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, internete bağlı olmadan geçirilen zamanın önemini yitirmesi, yoksun kalındığında aşırı sinirlilik hali ve saldırganlığın olması ve kişinin iş, sosyal ve ailevi hayatının giderek bozulması olarak tanımlanabilir.

İnternet kullanımı ile ilgili zihinsel meşguliyet, internet kullanımını sınırlama ve kontrol etme ile ilgili yineleyici düşünceler, erişim isteğini durduramama, işlevselliğin çeşitli düzeylerde bozulmasına karşın internet kullanmayı sürdürme, giderek artan sürelerde internette zaman geçirmek, kullanma olanağı bulunamadığı zaman arama ve aşerme davranışları gibi internetin aşırı ve kötü kullanımı; bağımlılığın belirtileri arasında yer almaktadır.”

İnternetin bağımlılık şeklinde kötüye kullanımının, Amerikan Psikiyatri Birliği’nin sınıflandırma sisteminde yer almadığını, toplumsal bir sorun haline gelmiş olan ” internet bağımlılığı” nın daha önceden kabul edilmiş “Madde İstismarı ve Bağımlılığı” kavramının genişletilerek, “Madde Kullanımı ve Bağımlılık Bozuklukları” başlığı altında yer aldığını aktaran İlhan, “Ülkemizde genç nüfusun yoğunluğu göz önüne alındığındainternet bağımlılığı, toplumun büyük bir kesimini doğrudan ilgilendiren sosyal bir sorun niteliği taşımasının yanında, internet kullanım sıklığının giderek artması, bağımlılık sorunun sık görülmeye başlamasıyla da önemli bir sağlık sorunudur” dedi.

Kanunlara aykırı içeriklerin internette kısıtlanması gerektiğini düşünenler fazla

İlhan, “Bilgisayar ve İnternet Kullanımı Bağımlılık Araştırması”ın 2014 Mart ayında Ankara Gölbaşı, Sincan ve Etimesgut ilçelerinde toplam bin 390 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapıldığını ve araştırmada araştırma ekibince geliştirilen araştırma formu ve internet bağımlılığı ölçeğinin kullanıldığını söyledi.

İlhan’ın verdiği bilgiye göre, toplumu temsil eden örneklemde yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 68,4’ü internet kullanırken, yüzde 31,6’sıinternet kullanmıyor. İnternete en sık erişim yerleri yüzde 68.1 ev, yüzde 17 cep tel/tablet bilgisayar olarak dikkat çekiyor.

Katılımcıların yüzde 71.7’si masaüstü/dizüstü bilgisayara sahipken, bu bilgisayarların yüzde 88.1’inde internet bağlantısı bulunuyor. Katılımcıların yüzde 90,3’ü cep telefonuna sahip iken, yüzde 48,2’sinin telefonunda internet bağlantısı bulunuyor. Tablet bilgisayar, katılımcıların yüzde 18,7’sinde bulunuyor ve bunların yüzde 18’inde internet kullanılıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 38,1’i işyerinde internet kısıtlaması olması gerektiğini düşünürken, yüzde 39,4’ü kısıtlama olmaması gerektiğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 38,8’i internet içeriğinin kısıtlanmaması gereken serbest bir yer olduğunu düşünürken yüzde 36,4’ü tam tersini düşünüyor. Kanunlara aykırı olan içeriklerin internette kısıtlanması gerektiği düşüncesi yüzde 66,8 ile “evet” olarak belirtilirken, yüzde 23,4 ile “hayır” olarak ifade ediliyor. Katılımcıların yüzde 68,3’ü ahlaksız içeriklerin internette kısıtlanması gerektiğini düşünürken yüzde 22,2’si kısıtlanmaması gerektiğini belirtiyor.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Kzıım 4.5 yaşında. 2 yıldan beri uyumadan önce masturbasyon yapıyor ve uyuyor. Gittiğimiz psikologlar yanlız y... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Torunum 2,5 yaşında anne ve babası boşandı ve her ikiside evlendi.Hiçbir:... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

hep bana soguk kanli davraniyorlar ilgilenmiyolar ne papa bilirim... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

3 yaşındaki kızıma babaannesi bakıyor ve halası ile aynı apartmanda oturuyorlar. halasının kızı oldu yenı. coc... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba, Ben çalışan bir anneyim bebeğim şu an 15 aylık ve babaannesi bakıyor.ayrıca hala anne sütü alıyor bu ... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri