Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Megalomani Nedir?

Bu yazıyı paylaş
 


Megalomani Nedir?

Megalomani kavramı, psikoloji bilimiyle alakalı bir durum olmakla birlikte, toplumda pek de önemsenmeyen bir ruh halidir.Hastalık sayılmayan bu kavram, toplumda çoğu kişi tarafından hafife alınarak önemsiz bir durummuş gibi algılanır. Fakat, psikiyatristler ya da psikologlar için durum hiç de böyle değildir.

Psikoloji bilimiyle uğraşan bu tür kişiler, toplumda pek önemsenmeyen megalomaniye aşırı derecede bir hassasiyet gösterirler. Bunun nedeni ise, megaloman kişilerin büründükleri ruh hali olarak gösterilmektedir. Megalomaninin ne olduğunu bakıldığında ise, karşımıza büyüklüğü bir takıntı haline getirmiş olmak veya büyüklük hezeyanı içerisinde yaşamak gibi durumlar çıkmaktadır.

Megaloman olan kişi, bu tür durumları benimseyerek bu şekilde bir kişilik takınır. Bu tür takıntılar dışında, megaloman olan kişi kendinin bazı üstün özelliklerinin olduğunu ve bu özelliklerle toplumdaki bireylerden ayrıldığını düşünmekte ve kendini toplumda üstün ve ayrıcalıklı bir konuma sürüklemektedir. Genel anlamda bu tür davranışlar gözlenen megalomani, günümüz modern psikiyatrinin çok yakından incelediği ve hastalık kabul edilmese de derin bir ruhsal bozukluk olarak görülen bir kavramdır. Aynı zamanda megalomani, insan psikolojisinin en karışık hallerini yansıtmakla birlikte bu durum merak uyandırmaktadır.

Megalomaninin belirtilerinin görüldüğü kişiye psikoloji literatüründe megaloman denilmektedir. Megaloman kişi, çok farklı ruh hallerine girmekle birlikte taşımış olduğu mevcut niteliklerin, toplumu oluşturan diğer insanlardan kendisini üstün kıldığına inanmakta ve bu olguya göre yaşamaya başlamaktadır. Bakıldığında sonuçları itibariyle kendini toplumdan soyutlama gibi de görülebilen megalomani, kişinin kendini toplumda en üst noktada hissettiği durumları yansıtmaktadır.

Megalomaniye durumuna yakalanmış olan kişi, ya doğuştan gelen yetenekleri sayesinde kendini üstün kılmakta ya da yaşanılan bazı şeylerden dolayı kendini farklı ve üstün hissetmektedir. Burada ise bir nokta şaşırtıcı ve de önemlidir. Eğer bir kişi yaşadığı bir olaydan sonra toplumda üstün ve ayrıcalıklı olduğuna inanıyorsa, yaşanılan bu durumun aslında üstün olmasının farkına varmasına neden olduğunu düşünmektedir.

Yaşanılan olay, bir nevi kişinin algılamasını ifade etmektedir. Megalomanlıkta yaşanan ruh halleri daha detaylı incelendiği zaman, megaloman kişinin kendisine olan özgüveni tavan yapmış durumdadır. Kişi kendisini aşırı bir şekilde benimseme davranışını benimser ve bencillik kavramı bu noktada üst noktalara ulaşır. Bu durumların oluşmasında ise, mantıklı nedenler olamamakla birlikte sadece kişinin kendini toplumdan oldukça üstün görmesi durumu yatmaktadır.

İnsanların genel anlamda birtakım belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerin başında ise, sevme, sevilme, beğenilme, takdir görme gibi özellikler gelir. Zaten bu tür özellikler, Maslow’un hazırlamış olduğu ihtiyaçlar piramidinde de yer almaktadır. Bir kişi, bir konuda uzman olabilir ve uzman olduğu konuda da iddialı olabilir. Bu durum gayet normal ve olağan bir durumdur. Kişi, bu özelliğinden dolayı takdir edilince gayet doğal bir şekilde gurur duyar. Bu tür kişiler deneyin yoluyla bunu hak etmişken, megaloman kişide böyle bir durum söz konusu değildir.

Megaloman kişi, kendine aşırı güven duyar fakat genelde güven duymuş olduğu konuda bir temeli bulunmaz. Bu durum yani temel olmadan kendine güvenme durumu, megaloman olan kişilerin her konuda benimsedikleri ruh halleri arasında sayılmaktadır. Bu noktada megalomani karıştırılmamalıdır. Çünkü megaloman olan kişi çok da bilgi sahibi olmadığı konularda kendine güvenmektedir. Temeli, deneyimi ya da bilgisi olan yani yeterli olan kişinin kendine güven duyması ise son derece olağan ve haklı da bir durumdur.

Megalomanlık toplumda bir sorun olarak algılanmasa da aslında ciddi bir sorundur. En çok da megalomanlık durumu, iş hayatında kendini göstermektedir. Bu tür kişilerin psikiyatrik yardım almaları önemli ve gerekli bir durumdur.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Çiş eğitimini çok kolay hallettik,yaklaşık 7-8 aydır sorunsuz olarak kendi isteğiyle tuvalate yapıyor.Kaka içi... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb hocam iki yasinda oglum var ve basa cikamiyorum insanlarin ve babasinin yaninda huy degistiriyo aglayarak... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba cocuga okumayi nasil sevdiririz bizi aydinlatirsaniz sevinirim.... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba , bundan yaklaşık 1 yıl önce ellerimde titremeler oluyordu . Dışarıda kimsenin içinde yemek yiyip su i... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

bes yasindaki kizim cok bagiriyor... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri