Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Olimpik Annelerin Eseri Sağlıklı Nesiller

Bu yazıyı paylaş
 


Olimpik Annelerin Eseri Sağlıklı Nesiller

Ruhumuzun ve bedenimizin ihtiyaçlarına uygun bir yaşam sürebilmek, aynı zamanda bizi en mutlu yapan yaşam tarzıdır, şüphesiz.

Bedenimize ve ruhumuza en iyi gelense, hareket! Bu yüzden spor yapmak, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmalı.

Çağımızın getirisi olan teknolojik gelişmeler, eskisine göre hareketlerimizi daha fazla kısıtlıyor. Bilinçli bir biçimde spora zaman ayırmak şart.

Eskiden çocukluk daha farklı yaşanırdı. Sokaklar çocuklarındı. İki tekerlekli bisikleti sürmeyi öğrenirken, annemize duyduğumuz sonsuz güvenle dengemizi sağlayarak ilerlemeyi başardığımızda, annemizin bisikletin arkasından tutmayı ne zaman bıraktığını anlayamazdık. Başarımızı farkettiğimiz zamansa, önümüzde uzanan yolda yardımsız giderken, bu başarımızın coşkusunu hissederdik.

Çocuklar, hiçbir büyüğün yönlendirmesi olmadan kendi kuralları ve içlerinden taşan istekle kendi dünyalarını kurarlardı. Tıpkı yetişkinlerin dünyasında olduğu gibi, onlar da kendi sosyal hayatlarını bu yolla oluştururlardı.

Artık çocuklar eskisi gibi sokaklara çıkmıyor. Öyleyse onların kısıtlı hareket alanlarını genişletecek adımlar atmamız gerekiyor.

Sadece hareket kısıtlılığından değil ama, bir disiplin kazanabilmek için de sporu düzenli hale getirmek gerekiyor. Hayatımızın en doğal ve temel unsurlarından biri spor olmalı. Buna rağmen çok çok az kişi spor yapıyor ve yine çok az aile çocuğunu spor yapmaya teşvik ediyor. Acaba, sporun çocuklarımıza sağladığı ruhsal ve bedensel katkıları küçümsüyor olabilir miyiz?

Anneler olarak, çocuğumuzla gerçekleştireceğimiz aktiviteler, onlarla aramızdaki bağın niteliğini derinleştirecektir. Bu sayede, çocuğumuzla yaşayacağımız iletişim problemlerini en aza indirgeyebiliriz. Çünkü, onlar, karşılaştıkları sorunları annelerine aktarmaya daha açık olacaklardır.

Çocuklarımızın spor yapmasını sağlamak, onların kendi sorumluluklarını alabilen, düzenli bir yaşam süren birer yetişkine dönüşmelerini sağlayacaktır. Spor, disiplin ister. Sporcu çocuklarımız, spor malzemelerini önceden hazırlamak, belli bir saatte uyanmak, belli bir yeme düzenine uymak durumundadırlar. Böylelikle sağlıklı yiyecekler tüketme alışkanlığı kazandıkları gibi, günlük yaşamın sorumluluklarını da benimseyebilmiş bireyler olurlar. Yatmaya gitmek ya da ödev yapmak gibi sorumlulukları ebeveynlerinin zorlamasıyla yerine getiren, günlük yaşantısının kontrolünü elinde tutmayan ne çok çocuğumuz olduğunu bir düşünün.

Çağımızda hareketsizlik artarken, ruhsal sorunların da artmış olması, bir rastlantı değil. Haydi anneler; bir deneme yapın: Elinize basit bir top alın ve sevdiğiniz bir arkadaşınıza paslayın. O da bir başkasına paslasın... Yaptığınız şeyin sadece hareket etmek olmadığını hissedeceksiniz. Kafanızın içinde de bir şeyler oluşmaya başladı; fark ettiniz mi? Bir takım düşünce ve duygularınız oyununuza eşlik etmeye başladı. Topu arkadaşınıza atmadan önceki o tatlı heyecanı, ıskalamadan arkadaşınızın yakalamasını sağladığınızda rahatladığınızı, bir diğerinin attığını yakaladığınızda kendinizle duyduğunuz gururu, topu tutamayınca bir anlık mahcubiyet ve yenilgi hissinin ardından, oyuna devam ederken onun yerine gelen azmi... Tüm oyun boyunca kendinizi grubun içinde var etme çabanızı sürdürdüğünüzü fark edin... Hayatın ta kendisinin bir kopyası değil mi? Aynı şekilde, çocuklarımız da bir spor etkinliğinin içinde benzer etkileşimlere girecekler. Sosyal ortamlarda girişken, kendine ve başkalarına saygılı bireyler haline gelmenin temelleri atılmış olacak.

Olimpik anne adayları olarak, çocuğunuzu spora teşvik etmenin, onun kendisini ifade etmesine olanak tanıyarak, özgüvenli ve disiplinli bir yetişkinliğe atılan önemli bir adım olduğunu keşfedin ve harekete geçin! P&G’ nin bu takdire değer sosyal sorumluluk projesi hakkında detayları ise www.olimpikanneler.com adresinden okuyabilirsiniz.

Psikolog Başak Ünver
www.cocukpsikologum.com

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

13yasinda bir kizim var cok hiperaktifmi desem bilemiyorum sürekli bana babasina karsi gelir ve cokksinirsel b... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

26 aylik bir oglum var ayni zamanda 26 haftalik hamileyim. Oncelikle tuvaleti geldiginde soyluyor fakat tuvale... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

İki sorum olacak: Acaba çocukları memeden ayırırken acı biber-salça-boya-yara bandı gibi şeyler kullanmak ne k... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

13 yaşında bir kızım var ve 7 haftalık hamileyim.Kızım hiçbir şekilde kardeş istemiyor ve eğer olursa evden ka... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

3 yasinda bir kizim var ailemize yeni bir uye eklendi kizim kardesinden dolayi cok hircinlasti nasıl davranmam... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri