Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Parkinson Tedavisinde Yeni Bir Umut

Bu yazıyı paylaş
 


Parkinson Tedavisinde Yeni Bir Umut

ABD'nin Los Angeles Kenti'ndeki Cedars-Sinai Tıp Merkezi'nde görevli doktorlar, tıp tarihinde ilk kez bir Parkinson hastasını tedavi etmeyi başardılar.

Beyin cerrahı Dr.Michel Levesque'nun uluslararası bir kongrede verdiği bilgiye göre araştırmacılar bir Parkinson hastasının beynindeki kök hücreleri çıkarıp laboratuvarda değiştirdiler, sonra yeniden beyne enjekte ettiler. Bu yöntemle Parkinson'un tedavisi sağlandı. Muhammed Ali ve Michael J.Fox gibi ünlü isimleri de pençesine alan Parkinson'da bazı beyin hücreleri, dopamin maddesini salgılama işlevini yitiriyor. Bunun sonucu sinirler felce uğruyor ve hastalığın tipik semptomları olan istem dışı, titrek hareketler, taş gibi kaskatı kesilmiş bir yüz ifadesi ortaya çıkıyor. Bugüne kadar hastalığın tek çaresi, dopamin aktif maddesi içeren bir ilaçtı. Ancak bu ilaç kısa bir süre için etkili oluyordu.

Dayanın, mutluluk aşısına az kaldı

Bilim adamları kök hücrelerden beyin organizmasının yapı taşı olan hücreleri üretmeyi başardı. Parkinson hastalığı'nı engelleyen dopamin, mutluluğu arttıran serotonin gibi maddeleri üreten hücreler yakın gelecekte beyne aşılanabilecek

Bilim adamları, vücudun yapıtaşı olarak kabul edilen ana hücrelerden, beyin için gerekli olan önemli hücreleri elde ettiklerini açıkladı.

Tıpta yeni bir umut olduğu kabul edilen embriyonik ana hücrelerin, vücudun her çeşit hücresi haline gelebildiklerine değinen araştırmacılar, şimdi, elde edilecek hücreleri kontrol edebilmek için yöntem geliştirmeye çalışıyor.

Ana hücrelerle, gerekli diğer hücrelerin elde edilebilmesi ve kontrolünün sağlanmasıyla doku naklinin gerçekleşebileceği ve bu hücrelerin temel tıp araştırmaları ve organ nakli için gerekli organların elde edilmesinde kullanılabileceği kaydedildi.

Sinir Hastalıkları Ulusal Enstitüsü araştırmacılarından Dr. Ron McKay'in kök hücrelerden sinir hücreleri üretebilmek için geliştirdiği yöntem hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde başarılı oldu. Farelerin ana hücrelerini, sinir hücreleri haline dönüştüren araştırmacılar, bu yöntem ile istenildiği kadar anasinir hücresinin elde edilebileceğini ve elde edilecek sinir hücreleriyle vücuda gerekli olan bileşimlerin üretilebileceğini açıkladı.

Araştırmacılar, yeni yöntemle bir gün insan ana hücrelerini kontrol edebileceklerine inandıklarını ve bu şekilde Parkinson hastalığının tedavi edilebileceğini ileri sürdü.

Parkinson hastalığına yol açan beyindeki dopamine maddesi eksikliğinin, ana hücreler kullanılarak elde edilecek sinir hücreleriyle giderilebileceği kaydediliyor. Yakın gelecekte beyine enjekte edecekleri ana hücreleri kontrol ederek, dopaminin yanısıra eksikliği depresyona yol açan serotonin gibi maddeleri üreten hücrelerin de çoğaltılmasını sağlayabileceklerine inanıyor. Yapılan çalışmaların bu yolda ümit verdiği ve yakın bir gelecekte Parkinson gibi beyin hastalıklarının tamamen tedavi edilebileceği tahmin ediliyor.

Araştırmacılar, farelerde ana hücreleri gözleyerek, hangi moleküllerin, hücreleri, sinir hücreleri haline dönüşebilmeleri için yönlendirdiklerini saptadı.

Farelerde, Parkinson hastalığını tedavi edebilecek miktarda Dopamine üretecek sinir hücresi elde edebildiklerine değinen araştırmacılar, metodlarının, aynı zamanda beyin hastalıklarıyla ilgili araştırmalarda da kullanılabileceğini kaydediyor.

Parkinson ile ilişkili bir protein belirlendi

Beyindeki birçok hücrede bulunan bir proteinin, Parkinson hastalığıyla ilişkisi tespit edildi.

ABD’de yapılan bir araştırmanın sonucu, Parkinson hastalığıyla ilgili yeni bir tedavi yöntemi ortaya koyarken, dopamine tedavisiyle ilgili soruları gündeme getirdi. Harward Tıp Okulu uzmanlarından Dr. Bruce A. Yankner, hastalığın oluşumunu laboratuvar ortamında aynen görebildiklerine ve saptadıkları durumun bilimsel bir gerçeği ortaya koyduğuna işaret etti. Sonucun, bugün Parkinson hastaları için uygulanan dopamine tedavisiyle ilgili sorular doğurduğu ve uzun dönem dopamine tedavisinin hastalığın ağırlaşmasına yol açabileceği kaydedildi. Uzmanlara göre, protein çeşitli streslere karşı koruyucu görev yapıyor. Alpha–synuclein proteininin mutasyona uğrayan bazı türlerinin, Parkinson hastalığını oluşturmaya meyilli olduğu düşünülüyor.

Amerika’da bir milyondan fazla insan Parkinson hastası. Ünlü boksör Muhammet Ali de Parkinson hastası. Başbakan Bülent Ecevit’in de Parkinson hastası olduğu açıklanmıştı. Böcek zehirinde parkinson riski Ev ve bahçelerde kullanılan böcek ilaçlarının, insanlarda parkinson hastalığı riskini artırdığı saptandı. ABD'deki Stanford Üniversitesi'nden Dr. Lorene Nelson, yaşam boyu iki veya daha fazla böcek ilaçları etkisinde kalan insanlarda parkinson riskinin arttığını söyledi. Araştırmaları hakkında bilgi veren Nelson, 496 parkinson hastası ve 541 sağlıklı insan üzerinde araştırma yaptıklarını, geçmişte iki veya daha fazla böcek ilaçları etkisinde kalan bazı kişilerde parkinson hastalığı' na rastladıklarını belirtti. Östrojen Kadınlarda Parkinson Riskini %50 Azaltıyor... Mayo Clinic uzmanları tarafından yürütülen bir araştırma ile Parkinson hastalığına yakalanma riskinin, rahim ameliyatı geçirmiş olan kadınlarda üç kat arttığı, menopoz sonrası östrojen alan kadınlarda ise % 50 azaldığı belirlendi. Östrojen ve Parkinson hastalığı arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırma kapsamında 1976 ve 1995 yılları arasında Parkinson hastalığına yakalanmış 72 kadın hastanın tıbbi kayıtlarının analiz edildiğini belirten Dr. Demetrius Maraganore, “ Menopoz tipi, menapoz yaşı ve menapoz sonrası östrojen replasman terapisi gibi faktörlerin Parkinson hastalığı ile ilişkilerini incelediğimiz araştırma sonucunda, erken östrojen kaybının

Parkinson hastalığına yakalanma riskini arttırdığını saptadık. Östrojenin, Parkinson hastalığını önlemede önemli bir rol oynadığına inanıyoruz” dedi. Yakın bir zamanda gerçekleştirdikleri bir diğer araştırma ile erkeklerin kadınlara oranla Parkinson hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu saptadıklarını hatırlatan Dr. Maraganore, “Bir önceki araştırmada erkeklerin Parkinson hastalığına yakalanma riskinin kadınlardan 1,5 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştık. Bunun nedeni olarak erkeklerin işyerlerinde daha çok bulunması ve çevresel toksinlere daha fazla maruz kalmasını göstermiştik. Oysaki son araştırmamız, hormonların Parkinson hastalığı üzerinde önemli bir rol oynadığını, kadınların östrojen sayesinde Parkinson hastalığından korunduğu gösteriyor. Konu ile ilgili araştırmalarımıza devam ediyoruz” dedi. Parkinson Hastaları İçin Yeni bir Umut... Beyinde bazı yaşamsal fonksiyonların ve hareketin sürdürülebilmesi için gerekli olan dopamin adlı maddenin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan Parkinson Hastalığı için yeni bir umut... İki türlü uygulaması olan yeni bir ilaç ile hasta kulanmakta olduğu ilaçların etki etmemesine bağlı olarak kilitlenip kaldığı durumlarda uygulanacak iğne ile 5 dakika gibi kısa bir süre içinde yeniden hareket edebilme yeteneğini kazanabilecek. İlaç portatif bir pompa yardımıyla hastalara sürekli verilebilecek ve bu sayede Parkinson hastalarının günlük yaşantıları daha kolaylaşacak. Uzmanlar Vücutta dopaminin görevini üstlenen ilacın nöroloji kliniklerinde hastaya göre doz ayarlaması yapılarak verileceğini kaydediyor.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhabalar, benim kızım şu anda 3 yaşında. 9 aylık da bir oğlum var. Çalışan bir annneyim. Az önce çocuklar ve... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

benim 10,5 aylık ikiz bebeklerim var ve çalışan bir anneyim eve gittiğimde sadece çocuklarımla ilgileniyorum a... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba Bebegım kız 22 aylık ve tuvalete alıştırmaya basladım 6 gün oldu ama henüz cısının geldiğini hala bil... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Kzıım 4.5 yaşında. 2 yıldan beri uyumadan önce masturbasyon yapıyor ve uyuyor. Gittiğimiz psikologlar yanlız y... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba oğlum 34 aylık 31 aylık iken tuvalet eğitimine başladım ilk üçgün içinde olayı kavradı.gece gunduz ayn... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri