Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Şizofreni ve Psikoz

Bu yazıyı paylaş
 


Şizofreni ve Psikoz

Psikoz kişinin gerçeklikle alakasını koparan akıl hastalıklarının genel adıdır. Psikozlar basit ve birkaç gün süren kısa psikozlardan bazen bir ömür boyu devam edebilen şizofreniye kadar çok fazla sayıda hastalık türünü ihtiva eder. Hayatımızın en büyük nimetlerinden biri şüphesiz akıldır. Aklımız sayesinde gerçekleri çarpıtmadan kavrar ve ona uygun sonuçlar çıkarırız. Şizofreninin de içinde bulunduğu psikoz dediğimiz hastalıklarda kişilerin gerçeği değerlendirmesi bozulur.

Psikiyatrik hastalıklar içinde sıklığı % 3-5 arasında değişen şizofreni, yıllar boyunca insanların hem korktuğu hem de ilgi duyduğu bir hastalık olagelmiştir. Şizofrenlerde görülen belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür.

  1. Hezeyan (Sanrı-Delüzyon): Gerçeğin ötesinde kendi kafasında kurduğu şeyleri gerçeklermiş gibi değerlendirme. Makul delillerle bile bu değerlendirmeleri değiştirememe. Aşırı düzeyde kıskançlık ya da büyüklük hezeyanları gibi durumlardır
  2. Varsanı (Halusinasyon): Kulağına gaibten sesler gelmesi, gözüne kimsenin göremediği varlıkların görünmesi, burnuna kötü kokular gelmesi gibi gerçek olmayan durumlardır.
  3. Konuşma içeriğindeki acayiplik: Kelime salatası ya da anlamın birbirinde kopup konuşmanın içeriğinde bir bütünlük olmaması durumu vardır.
  4. Garip davranış: Ortalık yere tuvaletini yapma ya da herkesin ortasında masturbasyon yapmayı makul görme veya hiç hareket etmeden uzun süre kalma gibi durumlardır.
  5. Kişinin yüzünde donuk bir duygu ifadesi varlığı, konuşmama ya da kişinin herhangi bir olay karşısında duygu ifade edecek jest ve mimik göstermemesi.


Sayılan belirtilerin hepsinin bir şizofrende olması gerekmez. İlk ikisi var ise kişide psikoz grubu hastalıklardan birisi olduğu düşünülür. Bunlar içerisinde süre ve hastalığın şiddeti şizofreni demek için en önemli kriterleri oluşturmaktadır. 6 aydan daha uzun süre psikoz belirtileri gösteren hastalara şizofren tanısı konulmaktadır.

Şizofreni

Şizofreni işlevselliğin önemli derecede bozulduğu, duygu, düşünce ve davranış bozukluklarının görüldüğü, gerçeklikle uyuşmayan bulgularla belirlenen, nedenleri bilinmeyen bir bozukluktur. Hastalık genelde ömür boyu sürer.

Paranoid Şizofreni

Tek bir konu ile ilişkili sistematize düşünce bozukluğu veya kulağa ses gelmesi ile belirgin olan tiptir. Şüphecilik temel bulgudur.

Dezorganize Şizofreni

Dağınıklılık, konuşmada ve davranışlarda aşırı bozulma ile belirgin olan tiptir. Künt ve uygunsuz görünüm belirgindir.

Katatonik Şizofreni

Konuşmazlık, karşı çıkıcı (negativist) tutum, katılık, amaçsız taşkınlık, sözleri ve davranışları taklit etme gibi özelliklerin belirgin olduğu tiptir.

Farklılaşmamış Şizofreni

Belirgin düşünce bozukluğu, ses duyma, dağınıklılık ve davranışlarda bozuklukla giden tiptir. Katatonik, dezorganize, paranoid tiplerin özellikleri yoktur.

Rezidüel Şizofreni

İçe çekilme, konuşmazlık, donuklukla belirli olan tiptir. Belirgin düşünce bozukluğu, ses duyma, dağınık davranış yoktur. Toplumda görülme sıklığı %1'dir. Kadın erkek oranı eşittir. 15 ile 35 yaş arasında başlar. Hastaların çoğu ayaktan tedavi edilmeye çalışılır. Genetik, biyolojik ve sosyal nedenlerden dolayı şizofreninin ortaya çıktığı kabul edilir. Şizofren hastanın klinik tedavisi, hastaneye yatışı, ilaç tedavisini ve davranış, aile, grup, bireysel, sosyal becerileri geliştirme ve rehabilitasyon terapileri gibi psikososyal tedavileri içerebilir.

DİĞER PSİKOZLAR

Sanrısal (Hezeyanlı, Paranoid) Bozukluk Birincil ya da tek belirtinin sabit ve sarsılmaz bir düşünce bozukluğunun olduğu psikoz şeklidir. Kişiliğin sağlam kaldığı bu hastalıkta düşünce bozukluğu en az 1 aydan beri vardır. Bu hastalığın ortalama başlama yaşı 40 civarıdır. Tedavide hastaneye yatırılma, ilaç tedavisi, psikoterapi kullanılır.

Şizofreniform Bozukluk

6 ayda düzelme ve normal işlevselliğe dönme dışında şizofreniye benzer bir psikozdur.

Şizoafektif Bozukluk

Birbirinden ayrı olarak tanı konamayan şizofreni ve duygudurum bozukluğu bulgularının birlikte olduğu bozukluktur. Yaşam boyu yaygınlığı %1'den azdır ve kadın erkek oranı eşittir.

Kısa Psikotik Bozukluk

Belirtiler bir aydan kısa sürer ve hastanın yaşamındaki belli bir stresi izler. Düşünce bozukluğu, algı bozukluğu, saçma konuşmalar olabilir. Kadınlarda doğumdan sonraki 1 ay içinde başlayabilir.

Paylaşılmış Psikotik Bozukluk (İkiz Delilik) Düşünce bozukluğu iki ya da daha fazla kişi tarafından paylaşılmıştır. Kötülük görme düşünceleri oldukça sıktır. İntihar ve adam öldürme anlaşmaları görülebilir. Kadınlarda ve birine bağımlı bedensel yetersizlikleri olan kişilerde daha yaygındır. Bu kişilerin % 95'i aile üyeleridir, genellikle iki kız kardeştir.

Postpartum (Doğum Sonrası) Psikoz

Doğumdan sonra ortaya çıkan şiddetli depresyon ve düşünce bozukluklarıyla belirli bir hastalıktır. Genelde doğum sonrası 2-3. günlerde ortaya çıkar. Bebeğine veya kendine zarar verme düşünceleri belirgindir. Görülme sıklığı binde 1-2'dir. Genelde ilk kez doğum yapanlarda görülür.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

3 yaşındaki kızıma babaannesi bakıyor ve halası ile aynı apartmanda oturuyorlar. halasının kızı oldu yenı. coc... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrhbalar benim oglum 2 mart 2014 dogumlu cok hircin,her sabah işe giderkn babasi aglamalr babama gidicem die y... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

13yasinda bir kizim var cok hiperaktifmi desem bilemiyorum sürekli bana babasina karsi gelir ve cokksinirsel b... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

oğlum 7 yaşında ve 2.sınıfa gidiyor.ödev yaptıramıyorum sürekli bahanesi oluyor.ögretmenide şikayetçi tahtaya ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

basak hanim merhaba hamilelik donemim cok kotu gecti stres ve sknti aglama ile surekli esimin ailesi ile prob... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri