Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Somatizasyon Bozukluğuna Bilimsel Yaklaşım

Bu yazıyı paylaş
 


Somatizasyon Bozukluğuna Bilimsel Yaklaşım

Organik ya da fizyolojik bir temeli olmayan somatik yakınmalarla doktorlarına başvuran hastalar, uygun tıbbi yaklaşım sergilenemediğinde büyük acılar çekerken doktorları, aileleri ve sağlık sigortaları için sorun oluştururlar. Bunların bazıları somatik ya da hipokondriyak olarak değerlendirilirken diğer grup gereksiz testler, girişimler ve tedavilerle karşı karşıya kalmaktadır.

Araştırmalara göre aile hekimlerine başvuranların yarısında psikososyal sorunlar vardır. Ancak birinci basamak koşullarında görülen hastaların çok azı psikiyatrik tanılar için gereken kriterleri doldurabilirler. Kalan büyük çoğunluk ise eşik altı belirtilere sahiptir ve psikiyatrik bakış açısından tanımlanamamış somatik çeşitlilik sergiler. Somatizasyon bozukluğu tanı ölçütlerini karşılayanlar poliklinik hastalarının %5'idir ve aile hekimliği pratiğindeki dördüncü en sık hastalığı oluştururlar. Somatik şekilli psikososyal sorunların aile hekimlerinin zamanının yarısını doldurduğu tahmin edilmektedir.

Şu an somatizasyon için genel kabul görmüş bir tanım vermek zordur. Yapılan tanımlardaki ortak nokta "bedensel bir hastalıkla açıklanamayan fiziksel belirtilerden yakınma"dır. Psikososyal ya da duygusal sorunların somatik yakınmalarla ifade edilmesi ve bu belirtiler için tıbbi yardım arama da bu tanımların parçalarıdır.

Somatik belirtilere psikiyatrik olan ya da olmayan bir çok hastalıkta rastlanması olasıdır. Anksiyete ve depresyon bu belirtilere rastlanan psikiyatrik hastalıkların başında yer alır. Yine somatik belirtiler antisosyal, pasif bağımlı, histriyonik, çekingen, paranoid, borderline ve obsesif kompülsif kişilik bozuklukları ile ilişkilendirilmektedir.

Somatik belirtiler psikiyatrik bir bozukluk olmaksızın zorlanmaya tepki olarak, olağan bedensel duyumlara olağandışı duyarlılık olarak ya da yalnızca kültürel bir ifade tarzı olarak da ortaya çıkabilirler.

Somatik yakınmaların ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülen genetik yapı, fizyolojik ya da patolojik değişiklikler, kişilik yapısı, psikodinamik öğeler, öğrenilmiş yanıtlar, bilişsel öğeler, sosyokültürel etmenler sayılabilir.

İşlevsel pekiştirme fiziksel yakınmaların ortaya çıkışı, güçlenmesi ve sürmesinde güçlü bir yoldur. Olumlu sonuçlar veren davranışlar zamanla artarken olumsuz sonuçlananlar yok olur ya da azalır. Bu mantıkla tüm fiziksel yakınmalar, bakım verenlerin olumlu yaklaşımları nedeniyle güçlenirler. Bu olumlu yaklaşımlara örnek olarak; aile üyelerinin sempati, dikkat ve sevgisi, maddi kazançlar, işten uzak geçen süre, sorumluluklardan sıyrılma, sağlıkçıların ilgisi, diğer kişisel ve ailesel sorunlardan uzaklaşma sayılabilir. Fakat hastalar bütün bunların farkında değildirler ve bu yapıyı çözebilmek için doktorun daha fazla çaba göstermesi gereklidir.

Hasta çocuk varlığında aile sorunları göz ardı edildiğinden, sorunlu ailelerdeki çocuklarda fiziksel belirtilerin oluşması güçlendirilir. Yine çocuklarda, rol modeli oluşturulması yoluyla da somatizasyon gözlenebilir. Somatik yakınmalarla başvuran çocukların ailelerinde kronik somatik yakınmaları olan bir aile üyesine rastlama şansı çok yüksektir.

Genel olarak farklı etnik ve toplumsal kökenden gelen, alt sosyoekonomik katmanın üyesi, eğitim düzeyi düşük ve kadın hastalarda somatizasyonun daha sık görüldüğü düşünülmektedir. Farklı kültürel gruplarda yakınmaların algı ve idaresinde belirgin farklılıklar vardır. Öyle ki bazı dillerde kişinin duygusal durumunu tanımlayan sözcükler bulunmaz ve beden dili kullanılır. Kişi bedensel yakınmalarının daha fazla ilgi, sevgi ve anlayış sağlaması nedeniyle ruhsal bozukluğunun duygusal bileşenini arka plana itebilir.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

2011 dogumlu oglum var 5 aydır krese gıdıyor hıc bır sorunumuz yoktu ama bu aralar arkadaslarını ısırıyormus n... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba yardımınıza ihtiyacım var oglumm bu aralarr devamlı olarak cinsel organıyla oynamak istiyor kesfetmeye... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

2006 doğumlu oğlum yağmur ve selden korktuğunu söylüyor. Okul Öncesinde deprem korkusu vardı. Onu aştık fakat ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb oğlum üç yaşında ve psikolikman çok kötü durumda saldırgan hırçın sürekli mızmız kardeşine zarar veriyor m... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

5 yaşında bir kızımız var. gayet sağlıklı ananesi bakıyor tek torundu çok şımartıldı istediği olamayınca vuruy... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri