Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Somatizasyon İle Başa Çıkma Yolları

Bu yazıyı paylaş
 


Somatizasyon İle Başa Çıkma Yolları

Somatizasyon bozukluğu olan kişiler birçok değişik semptomlara sahiptirler ve bu semptomlar tipik olarak birkaç sene sürer. Semptomları özel bir fiziksel nedene dayandırılamaz. Somatizasyon bozukluğu olan kişilerde, tıbbi testlerin sonucu ya normaldir ya da kişinin semptomlarını açıklamaz. Somatizasyon bozukluğu olan kişiler sıklıkla sağlıkları hakkında endişe duyarlar;çünkü sağlık problemlerine neyin sebep olduğunu bilmezler. Somatizasyon bozukluğunun semptomları diğer hastalıkların semptomlarına benzerdir. Bu bozukluğa sahip kişiler, başka bir hastalıklarının olmadığından emin olmak için birçok tıbbi değerlendirme ve testten geçerler.

Somatizasyon bozukluğunun semptomları nelerdir?

Somatizasyon bozukluğunun semptomları sık baş ağrıları, sırt ağrısı, karınla ilgili kramplar ve pelvise ait ağrılardır. Diğer semptomlar eklemlerde, bacak ve kollarda ve göğüste ağrı yada karınla ilgili ağrıyı içermektedir. Somatizasyon bozukluğu ayrıca mide bulantısı, kanama, kusma, ishal ve yemeğe dayanamama gibi mide ve bağırsaklarla ilgili problemlere sebep olabilir. Bazen somatizasyon bozukluğu, herhangi bir enfeksiyonu olmasa bile kişinin çişini ağrılı yapmasına sebep olabilir. Ayrıca hem kadın hem de erkekte cinsel işlevlerle ilgili problemlere yol açabilir.

Somatizasyon bozukluğunun nedeni nedir?

Kimse tam olarak somatizasyon bozukluğunun semptomlarının neden başladığını bilmez. Bazı durumlarda, beyine ağrı, basınç ve diğer hoş olmayan hisleri yollayan sinirlerle ilgili problem olabilir. Somatizasyon bozukluğundan kaynaklanan ağrı ve problemlerin gerçek olduğunu biliyoruz.

Birçok tıbbi problemler gibi, somatizasyon bozukluğu da genelde ailelerde görülmektedir. Oluşup, zamanla geçmeye meyillidir.

Somatizasyon Bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Somatizasyon bozukluğunu tedavi ederken amaç kişinin, bazı ağrı ve diğer semptomları olmasına rağmen mümkün olduğu kadar normal bir yaşam sürebilmesini sağlamaktır. İyi ki, somatizasyon bozukluğu kişinin yaşamını kısaltmaz. Bilinen bir tedavi olmamasına rağmen, başa çıkılabilirdir.

Semptomlarınızın bazıları için doktorunuz ilaç yazabilir, ama çoğu durumda ilaca ihtiyacınız yoktur.

Tedavinizin en önemli bölümü doktorunuzu düzenli sağlık kontrolleri için görmenizdir. Doktorunuz size, sizi ne sıklıkta görmek istediğini söyleyecektir. Semptomlarınız devam ederse kendinizi hayal kırıklığına uğramış gibi hissedebilirsiniz, ama somatizasyon bozukluğunun zor tedavi edilebilir olduğunu unutmayın. Doktorunuz size sağlığınızı korumada yardım etmek için yapabildiğinin en iyisini yapacaktır.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhabalar, calıstıgı ıcın vıcdan yapan anneyim. aksam eve gıttıgımde kendımden cok fazla fedakarlık go... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba 4,5 yasinda anaokuluna giden oglum var. oglumun ara sira dedigi sozler beni hem sasirtiyor hem korkutu... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Ben çalışan anneyim 3,5 yaşında kızım 4 aylıkta oğlum var. Kızımın tuvalet alışkanlığı olmasına rağmen surekl... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Benim 2 tane oglum var ama biyuk olan 8yasinda digeride yeni 2 uasina girdi surekli bir bagirma var buyuk olan... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba , Ben 26 yasındayım.27 aylık bir kızım ve aşırı hareketli hiperaktif..3 aylıkta hamileyim. Hamileli... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri