Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Uçuş Fobisinin Üstesinden Gelmek

Bu yazıyı paylaş
 


Uçuş Fobisinin Üstesinden Gelmek

Uçuş fobisiyle ilgili bu yakıştırmanın nedeni içinde birçok başka fobi barındırmasıdır. Yükseklik fobisi, kapalı alan fobisi, kontrol fobisi, sevdiklerinden ayrılma fobisi ve birçok başka fobi uçak fobisinin altında gizli küçük fobilerdendir. Bir de panik atağı unutmamak lazım.

Uçak fobiklerin büyük kısmında tabloya gizli ya da açık panik atak eşlik eder, özellikle de birazdan anlatacağımız sonradan ortaya çıkan uçak fobilerinde panik atak eşliği yaygındır.

Fobiler, bilindiği gibi kişinin kendisine de saçma gelen, kurtulmak, aşmak istediği korkulardır. Durumlara ( kapalı alan, açık alan, sosyal ortam, hastalık vb.) ya da objelere (uçak, yılan, şimşek, kedi, köpek vb binlerce objeye ) karşı gelişirler.

Fobiler her yaşta gelişebilirler, bazıları kendimizi bildiğimizden beri vardır, bazıları ise daha ileri yaşta ortaya çıkabilirler. Hatta insanlarda çok sevdiği şeylere karşı bile fobi gelişebilir. Uçak fobisi de böyledir kişi ya hatırladığı ilk zamanlardan beri uçağa karşı fobik tepki göstermektedir. Ya da binlerce mil zevkle uçtuğu halde bir gün aniden uçak fobisi geliştirebilir. Hatta uçuş personeli bile beklenmedik bir biçimde uçuş fobisi geliştirebilir.

Uçak fobisi en yaygın fobidir, potansiyel yaygınlığı yüzde 10’dur. Bir ülkede uçuş sefer sayısı arttıkça fobik insan sayısı da artmakta bu potansiyel yüzde realize olmaktadır. Böyle bir süreçte olan ülkemizde uçak fobisinden mağdur olan insan sayısı giderek artmaktadır. Yine ülkemizde panik atağın da yaygın olması ( yüzde 8-10 ) uçak fobisi yaygınlığını arttırmaktadır.

Uçuş fobisinin bilinen kesin bir nedeni yoktur. Tüm fobilerle ortak nedeni ise erken çocukluk yaşlarında oluşan uçuşa karşı negatif koşullanmadır. Bazı kişilerde bu negatif koşullanma daha sonra uçuşla ilgili negatif bilgi ya da deneyimlerle pekişebilmekte ve fobiye dönüşebilmektedir. Geç dönemde ortaya çıkan uçak fobilerinde panik atakla birlikte kişilerin hayatlarının gergin dönemlerinde olmaları da tetikleyici faktörler olarak öne çıkmaktadır.

DEĞİŞİK NEDENLER OLABİLİR

Uçak fobisi değişik şiddetlerde olabilir. Hiç binemeyenler, ya da zorlukla , büyük tedirginlike binenler fobik tanımına girerler. Daha hafif tedirginlik formlarına ‘uçuş gerginliği’ tanımı yapılabilir. Uçuş fobisi olan kişi bir şekilde uçağa binmek zorunda kaldığında derin bir kaygının eşlik ettiği bir çok bedensel belirti yaşar. Kalp çarpıntısı, nefes alma güçlüğü, el ve ayaklarını kontrolde güçlük, ölüm ya da kontrolü yitirme korkusu gibi…

Bedensel belirtiler gerçekten yaşanır ama algılandığı kadar yüksek değildirler. Bütün belirtilerin amacı kişiyi uçaktan kaçışa yöneltmek için bilinçaltı tarafından hazırlanır. Kişi bu belirtilere direnir ve belirtileri yatıştırabilirse fobi gerilemeye başlar ama bunu başarabilmek çoğu kez bir uzman desteği gerektirir.

Tedavi; Uçak fobisinin en iyi tedavisi ve en kısa olanı uygulamalı olanıdır. Bu tedavinin ülkemizde ilk uygulamasını Uğur Cebeci’nin katkılarıyla THY işbirliği ile başlatmıştık. O zamandan beri süren bu 2-3 günlük simülatör uygulamalı ve uçuşla tamamlanan tedavi programı % 85 tedavi başarısıyla süregeldi. Halen birçok uzman ve kurum tarafından sürdürülmekte.

SİSTEMATİK DUYARSIZLAŞTIRMA

Bu tedavi yönteminde kişilerin gerginliklerini yönetebilmeleri, simülatör ve havacılık objeleri kullanılarak sistematik duyarsızlaştırma kazanmaları ile uçuşa hazır olmaları sağlanır ve uzman eşliğinde tarifeli sefer uçuşuyla eğitim sonuçları uygulamaya dönüşür.

Bu yöntem dışında herhangi bir uzmanın ofisinde klasik terapi uygulamaları ile de uçuş fobisi tedavisi de denenebilir.

Uçak fobisini kesin tedavi eden herhangi bir ilaç yoktur. Ama bazıları uçuş sırasında kullanılabilir ve bazı kişilerde uçuşu daha kolaylaştırabilirler. Bazıları da alkol ile uçabilir. Ama bu yöntemin bazı sıkıntıları vardır.

Uçuş fobisi tedavisi uygulamalı tedavi programlarıyla kişi motive olduğu zaman uzman desteği ve uygun yöntemler kullanılmasıyla % 100 e yakın başarıyla tedavi edilebilir. Kişinin kendi kendini tedavi etme denemeleri ne yazık ki çoğu zaman ters tepmektedir. O yüzden kendi kendini tedavi ile ilgili bir öneri de bulunmayacağım. Üstelik tedavi erteleme ve geçikme fobinin pekişmesine de neden olabilmekte.

Son olarak tedaviden kaçınmamayı öneririm. Üstelik tedavi bu kadar kısa ve başarılıyken..

Kaynak: www.kokpit.aero

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb oğlum üç yaşında ve psikolikman çok kötü durumda saldırgan hırçın sürekli mızmız kardeşine zarar veriyor m... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

kızım 14 yaşında okulda kendisine uygun olmayan bir kızla arkadaşlık ediyor.Rehber hocamızın ve müdürümüzünde ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

oğlum nisan 2012 doğumlu. doğduğundan beri yanından hiç ayırmadığı onsuz kesinlikle uymadığı bir battaniyesi v... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhabalar, calıstıgı ıcın vıcdan yapan anneyim. aksam eve gıttıgımde kendımden cok fazla fedakarlık go... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

oğlum 3 yaşında .2 yaşında kreşe gitmeye başladı.ben çalışan bir anneyim son zamanlarda özellikle işe gitmemi ... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri