Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Vajinal Estetik Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazıyı paylaş
 


Vajinal Estetik Nedir? Ne İşe Yarar?

Son dönemde giderek daha fazla ilgi çeken yeni bir trend var. Kadın cinsel organlarına uygulanan estetik ameliyatlar gerçekten de kadınların yeni gözdesi haline geldi. Erkeklere uygulanan penis büyütme ve kalınlaştırma ameliyatları ile penisteki şekil bozukluklarını düzeltmeye yönelik ameliyatlar ne kadar yaygınlaştıysa, kadınlardaki bu tip cinsel organ estetikleri de o kadar popüler hale geldi.

ÖZELLİKLE DOĞUM SONRASI GÖRÜLÜYOR

Günümüzde kadın cinsel organının görünümü ve işlevsel yapısı hem erkek hem de kadınlar için çok önemli hale geldi. Vajina aslında her kadında yapısal farklılıklar gösterir. Cinsel organlardaki bu farklılıklar doğuştan meydana gelebileceği gibi, doğum gibi hayat olayları sebebiyle de oluşabilir.

Özellikle normal vajinal doğumlar cinsel organda bir miktar değişiklik yaratır. Her doğumda biraz daha değişen kadın cinsel organı böylece hem güzelliğini hem de cinsel ilişki sırasında kendisi ve eşi için gerekli olan normal kavrayıcı sıkılığını yitirir.

Bu şekil ve yapısal bozulmalar çok farklı şekillerde görülebilir. Ancak aslında kadın cinsel organındaki şekil bozuklukları fiziksel bir problemin çok ötesindedir. Bu değişiklikler nedeniyle pek çok kadın kendisini rahatsız hisseder, görünüm ve işlevsel olarak kendilerinden memnun olmazlar. Bu durumu eşlerine ve sosyal ilişkilerine yansıtırlar. Bununla beraber kendi cinsel organından memnun olmayan bir kadın, sahip olduğundan daha güzel olduğunu düşündüğü başka bir kadın cinsel organı görürse, utanma ve endişe duyguları içinde eşlerinden uzaklaşmaya, görünümlerini saklama eğilimi göstermeye de başlar.

HANGİ CİNSEL ORGANA “GÜZEL” DENİR?

Her ne kadar güzellik göreceli bir kavram da olsa, yapılan araştırmalar kadın cinsel organı hakkından hem erkek ve hem de kadınların “güzel” bulduğu ortak bir tarifte birleşiyor. Bu tarife göre kilitoral şapkanın çok geniş veya kalın, klitorisin ise aşırı belirgin veya çok küçük olmaması gerekiyor. Labia minor denilen iç (küçük) dudakların, labia major yani dış (büyük) dudakları aşmaması, aşırı uzun veya asimetrik olmaması cinsel organı daha güzel yapıyor. Bununla birlikte dış dudakların iki yanda birer yarım ay oluşturması, kısmen belirgin bir dolgunlukta olması da beğeniliyor. Vajinanın ise çok sıkı veya aşırı gevşek olmaması daha memnun edici olarak nitelendiriliyor.

“ÇEVRE DÜZENLEMESİ”NE İHTİYACINIZ VAR MI?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kadın cinsel organı kadından kadına farklılık gösterir. Ancak cinsel organın bir bütün olarak güzel görünmesini engelleyen ayrıntılar, kusurlar yada normal doğum sırasında oluşan gerilme ve yırtılmalar nedeniyle ortaya çıkan rahatsız edici değişiklikler bu “normal” farklılıkların çok ötesindedir. Ancak bu sorunların çeşitli yöntemlerle düzeltilmesi, kadın cinsel organının daha güzel bir görünüm ve işlevsel bir yapı kazanması mümkündür. Aşağıdaki listeden sizi rahatsız eden sorunlarınızı işaretlemeniz, hem sorununuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak hem de doktorunuza başvurduğunuzda size vakit kazandıracaktır.

Doğuştan gelen sorunlar:

Doğum sonrası veya farklı nedenlerle sonradan ortaya çıkan bozukluklar:

HANGİ AMELİYATLAR UYGULANIYOR?

Eğer cinsel organınızın şekil ve işlevsel yapısından memnun değişseniz, bu bozuklukları düzeltmek için uygulanan çeşitli cerrahi işlemlerden yararlanabilirsiniz.

Klitoris ameliyatları:

Labioplasti işlemi:

İç dudakların küçültülmesi ve dış dudakla olan ilişkisinin düzenlenmesi, Dış dudaklarda büyüklük, genişlik ve bozuk yerleşimlerin düzeltilmesi amacıyla yapılabilir.

Hymenoplasti (kızlık zarı onarımı):

Bu işlem iki türde yapılsa da günümüzde daha çok hastanede kalmanın gerekmediği, anatomik yapıya uygun normal ve doğal bir zar yapısının oluşturulduğu “zamandan bağımsız, kalıcı” yöntem uygulanmaktadır. Bu işlemde iyileşme süresi 7-12 gündür ve elde edilen neticeye bağlı olmaksızın kızlık zarı aylar ve yıllarca yeni bir cinsel birleşmeye kadar kalıcı olur.

Vajinoplasti:

İYİLEŞME SÜRESİ ÇOK HIZLI

Kadın cinsel organının işlev ve güzelliğini arttırmak için yapılan bu farklı girişimlerde genellikle hastanede kalmanız gerekmiyor. Ancak bazı durumlarda kişinin 1 gün hastanede izlenmesi gerekiyor. Bu ameliyatlar sonrası iyileşme dönemi de çok hızlı. Yaklaşık 7-12 günde cinsel organ bölgesinde iyileşme sağlanıyor. Ayrıca ameliyat sonrasında ağrı veya sızı oluşmuyor. Bu ameliyatlar kadınların kendi cinsellikleriyle barışmalarını, eşlerine karşı daha rahat edebilmelerini sağlıyor. Aynı zamanda klitoris ve vajen üzerinde yapılan işlemlerle cinsel birleşme sırasında eşler arasındaki temas ve cinsel uyarılma arttırılıyor. Kadın ve erkek cinsel yaşamlarında daha işlevsel ve zevkli bir yapıya sahip oluyor.

GECİKMEK CİNSEL SORUNLARA YOL AÇAR

Geçtiğimiz yıllar içinde kadınların yaşadığı cinsel sorunların daha çok psikolojik kökenli olduğu düşünülürdü. Oysa son yıllarda yapılan araştırmalar kadınlardaki cinsel sorunların altında daha çok fiziksel nedenlerin olduğunu ortaya konmuştur. Fiziksel nedenlerden bir tanesi kadın cinsel organlarındaki yapısal ve işlevsel bozukluklardır.

Bu nedenle eğer cinsel organınızda böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden ekibimize başvurmalısınız. Jinekolog, ürolog, psikiyatrist, cinsel terapi uzmanı ve psikolog estetik hekimin birlikte çalıştığı ekibimiz cinsel problemlerin altında yatan sebebi derinlemesine inceleyecektir. Sorununuz cinsel organınızın yapısı ve işlevlerinden kaynaklanıyorsa yine size uygun cerrahi ve medikal tedavi planı düzenleyecektir.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

2011 dogumlu oglum var 5 aydır krese gıdıyor hıc bır sorunumuz yoktu ama bu aralar arkadaslarını ısırıyormus n... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Ben 6.sınıfa gidiyorum ders çalışmak istiyotum fakat derse oturduğum zaman aklım başka yerlere gidiyor dalıyor... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba 4 yasinda ve 1 yasinda iki oglum var. Benim skntim 4 yasindaki oglumun tuvaletini soylemeyip altina ya... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

kreş deki öfkeli çocuga nasıl davranılır..?? kurallar nasıl anlatılmalıdır??... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb hocam iki yasinda oglum var ve basa cikamiyorum insanlarin ve babasinin yaninda huy degistiriyo aglayarak... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri