Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Yetişkinlerde Konuşma Bozukluğu

Bu yazıyı paylaş
 


Yetişkinlerde Konuşma Bozukluğu

Yetişkinlerde konuşma bozukluğu bir yetişkinin sözel iletişimde zorluk çekmesine neden olan herhangi bir belirtidir. Bu problemler arasında takılmalı, yavaş, kısık sesli, kekeleyerek veya hızlı konuşma vardır. Diğer belirtiler arasında sert yüz kasları, ağızdan salya akması, kelimelere zor erişme ve sesle ilgili kasların aniden kasılması vardır.

Aniden konuşma bozukluğu yaşarsanız hemen tıbbi yardım isteyin. Bu durum altta yatan ciddi bir hastalığa işaret edebilir.

Konuşma bozuklukları çeşitli şekillerde görülebilir. Yetişkinlerde bozulmuş konuşma çeşitli farklı konuşma bozukluklarının bir belirtisidir. Bunlar arasında şunlar vardır:

Nedenler

Konuşma bozukluğu aniden olabilir veya zamanla gelişebilir. Her konuşma bozukluğu tipinin farklı bir nedeni vardır ve bu şekilde diğerlerinden ayrılır.

Spazmodik Disfoni

Bu anormal beyin işlevidir. Bilim insanları emin olmasa da bazal ganglionlardan (beynin vücuttaki kas hareketini kontrol ettiği kısmı) köken alan bir durum olduğu düşünülmektedir.

Afazi

Afazinin nedeni bir inme veya kan pıhtısı nedeniyle beyin hasarıdır. Diğer nedenler arasında şunlar vardır:

Disartri

Multipl skleroz, müsküler distrofi, serebral palsi ve Parkinson hastalığı gibi dejeneratif kas ve motor bozuklukları da bu duruma neden olabilir. Diğer nedenler arasında şunlar olabilir:

Vokal Bozukluklar

Acil Sorunlar

Bozulmuş konuşma veya kolayca açıklayamayacağınız başka herhangi bir bozukluk aniden başlıyorsa hemen tıbbi yardım isteyin. Nadir olsa da, bu tür durumlar bir inme gibi yaşamı tehdit edici bir bozukluğa bağlı olabilir.

Tedavi

Konuşma bozukluğunun tedavisi nedene bağlı olacaktır. Genellikle, tıbbi ve evde bakım tedavisiyle yapılır.

Evde Bakım Seçenekleri

Konuşma bozukluğu oldukça zor olabilir. Aile üyelerinin ve sevenlerin anlayışlı olması çok önemlidir. Aile üyeleri mümkün oldukça iletişime yardımcı olmalıdır. Evde bakım seçenekleri konuşma bozukluğu tipine göe değişebilir. Başlamadan önce evde bakım tedavilerini daima doktorunuzla konuşun.

Spazmodik Disfoni

Klavyeyle yazılan mesajları sözel iletişime çeviren elektronik cihazları kullanma spazmodik disfoniyle ilişkili sıkıntıyı bir miktar azaltabilir.

Afazi

Afazili kişilerde genellikle konfüzyon vardır. Aile üyeleri konfüzyonu azaltmaya yardımcı olmak için kişiye günde birkaç kez yer ve zaman oryantasyonu sağlayabilir. Harici uyarı miktarını azaltın çünkü aşırı uyarı konfüzyonu arttırabilir. Kolay anlaşılması için kısa ve basit cümlelerle konuşun.

Afazili bir birey bozukluğunun adını içeren bir kimlik kartı taşımalıdır. Kişide ayrıca acil irtibat bilgileri daima bulunmalıdır.

Disartri

Disartrili kişiler konuşma dilini yavaş anlayabileceklerinden aile üyeleri yavaş konuşmalı ve sözel olmayan ipuçları sağlamalıdır. Konuşması bozuk kişinin sorulara veya yorumlara tepki göstermesi için daima yeterince süre tanıyın. İletişime yardımcı olması için araçlar sağlayın. Bir kağıt ve kalem en sık kullanılan iletişim yoludur.

Vokal Bozukluklar

Ses tellerinizin kullanımını sınırlayın. Bu sesinizin iyileşmesi için zaman tanıyacak veya daha fazla hasarı önleyecektir. Ses tellerini tahriş edebilecek kafein ve diğer ilaçlardan kaçının.

Doktor Bakımı Seçenekleri

Doktorunuz tam bir tıbbi öykü alabilir veya belirtilerinizi değerlendirebilir. Konuşma bozukluğu tipine ve nedenine tanı koymak için doktorunuz aşağıdakiler dahil birkaç test yapabilir:

Doktorunuz ayrıca konuşmanızı duymak için bir dizi soru sorabilir. Bu sorular anlama seviyenizi ve durumun sadece ses tellerinizi mi yoksa aynı zamanda beyninizi de mi etkilediğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz konuşma bozukluğunun tipi ne olursa olsun sizi bir konuşma terapistine yönlendirebilir. Bir konuşma terapistiyle çalışmak ses tellerini güçlendirmeye, artikülasyonu arttırmaya ve ses telleri kontrolünü arttırmaya yardımcı olur.

Ayrıca spazmatodik disfonisi olan kişilerde spazmları azaltmak için ses tellerine botulinum toksini enjeksiyonları yapılabilir. Nadiren vokal bozuklukları olan kişilerde ses tellerindeki herhangi bir büyümeyi çıkarmak için cerrahi gerekebilir.

Sonuçlar

Bozukluğunuz aşırı kullanım veya bir virüs nedeniyle değilse kendi kendine geçme olasılığı düşüktür. Konuşma bozukluğunuzu tedavi edilmeden bırakırsanız konuşmanız ve altta yatan durum muhtemelen kötüleşecektir. Bu nedenle hızlı tanı konması hızlı tedaviyi mümkün kılmak açısından önemlidir.

Önleme

Birkaç önleme yöntemi, konuşma bozukluğu gelişme riskinizi azaltır çünkü çoğu bozukluk travmanın sonucudur. Kullanmaya başlayabileceğiniz ve konuşma bozukluğunu önlemeye yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhabalar, kızım 18 ayını doldurdu ve hala emiyor. hala geceleri çok sık uyanıyor ve çığlık çığlıga ağlıyo... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Hocam merhaba 15 aylik ikiz erkek bebeklerim var.ikisinin karakteri birbirlerine cok zit birisi hic kucaktan i... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

oğlum 7 yaşında ve 2.sınıfa gidiyor.ödev yaptıramıyorum sürekli bahanesi oluyor.ögretmenide şikayetçi tahtaya ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba benim 2 oglum.var 5 yasinda ve 3 yasinda.5 yasindaki oglum.ana sinifina gidiyo su son donemlerde karni... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba.oğlum 23 aylık ve 5 aylık da kızım var.oğlum tuvalet eğitimine hazır olduğunu ggösteriyor.kakasını ya... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri